دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۵:۰۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۰۸ - اذان مغرب:۲۰:۰۰:۰۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۴۶۳۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۲۶ - ساعت ۱۴:۳۸

شکاف طبقاتی بالای شهر وپایین شهر در فاروج

ضلع جنوبی شهر فاروج، دیر زمانی به عنوان هسته اصلی ومرکز فعالیت های مردم شهرفاروج بوده اما امروز شاید تکراری ترین تصویر در این منطقه، خانه های قدیمی، سست بنیان، خیابان های کم عرض و... باشد.

به گزارش  اترک نیوز به نقل پایگاه خبری فاروج، معضل پایین شهر وبالای شهر، شاید در سال های نه چندان دور شوخی و عبارتی برای مطایبه دو نفر بود اما این مسئله در شهر فاروج امروز به قوت شکل گرفته  است وبه نظر می رسد بافت فرسوده شهر فاروج  رها شده است.

farooj

 به گفته کارشناسان، شهر سالم شهری است که چارچوب های قدیمی و عناصر موجود در آن احیا شده و برای نیازهای جدید مورد استفاده قرار گیرد. این شهر در طول رشد خود می تواند روابط منطقی خلاق با بافت قدیمی تولید کند به طوری که یکپارچگی شهر و هویت آن حفظ شودو استخوان بندی شهر کاملاً بیانگر تاریخ آن باشد. نوسازی اینگونه بافت ها و ظاهر آنها به عنوان یک ضرورت شناخته می شود. احیای بافت ها و مجموعه های شهری به عنوان یک موضوع مهم اقتصادی و اجتماعی معرفی شده که اهداف آن بهبود شکل و ارتقاء سطح زندگی در اینگونه بافت ها است.

farooj

یکی از ساکنان جنوب شهر فاروج در تعریف مشکلات بافت فرسوده ومحله زندگیش  می گوید:   اغلب واحدهای ساختمانی در بافت‌های فرسوده شهر فاروج،  فاقد سیستم سازه‌ای و محاسبات فنی برای مقاومت در برابر سوانح طبیعی از جمله زلزله هستند و واحدهای فرسوده مزبور، به لحاظ زیبایی بصری، دچار ناهنجاری‌های متعدد بوده و روح جست‌وجو‌گر زیبایی شهروندان را متناسب با سلیقه‌های امروزی سیراب نمی‌کند و باعث رویگردانی آنها می‌شود.

farooj

 احمدی می افزاید: این بافت‌ها از کمبود و ناکافی بودن سطح شبکه‌ها و معابر دسترسی به خدمات شهری رنج می‌برند و اغلب معابر آن عرض کمتر از 6 متر دارند که امنیت این محلات را به شدت با آسیب مواجه می‌کنند و از سوی دیگر به هیچ‌وجه متناسب با زندگی شهری امروز نیستند.

farooj

 شهروند دیگری می گوید: بعضا بخش‌هایی از بافت فرسوده به دلیل عدم استحکام و خطرآفرین بودن آن از سکنه خالی می‌شود و اندک اندک، مکان و محل امنی برای بزهکاری خواهد شد؛ در نتیجه به رشد ناهنجاری‌ها در بافت‌های فرسوده منجر می‌شود.

 سعیدی می افزاید: بافت‌ فرسوده شهر از فقدان برخی خدمات فرهنگی، آموزشی و شهری به لحاظ کمی و کیفی رنج می‌برد و در برخی خدمات نیز دچار نقص است. در این منطقه فضای سبز مناسب نیز به چشم نمی‌خورد، در حقیقت از آنجا که معماری این مناطق سنتی است، اساسا وجود چنین امکانات شهری در آن پیش‌بینی نشده است.

farooj

   شهروند دیگری می گوید: توسعه فرسودگی، كمبود تاسیسات و تجهیزات و از بین رفتن مرغوبیت محدوده بافت‌های فرسوده شهری از یک‌طرف موجب تنزل رتبه اجتماعی محدوده‌های مزبور در نگاه شهروندان و از طرف دیگر باعث افزایش میزان مهاجرت افراد اصیل و بومی با توان اقتصادی مطلوب و جایگزین شدن آنان با افراد با توان اقتصادی پایین‌تر و اقشار مبتلا به آسیب‌های اجتماعی نظیر معتادان و مهاجران بیگانه شده است.

farooj

 محمودی می افزاید: از این رو به تدریج ارزش‌های فرهنگی و احساس تعلق به خانه، محله و شهر به فراموشی سپرده می‌شود؛ به نحوی كه در برخی موارد حیات شهری نیز تهدید می‌شود و با ركود و فرسودگی بیش از حد بافت‌های فرسوده‌، این فضاها به مكان‌هایی مناسب برای كج‌روی‌های رفتاری و ناهنجاری‌های اجتماعی مبدل می‌شوند.

farooj

وی می افزاید:  تراکم بالای جمعیت در مساحت محدود، بالا بودن میزان فقر در کنار مواردی چون بیکاری، انواع جرائم به خصوص اعتیاد و پخش مواد مخدر، بروز درگیری‌های محله‌ای، نا‌امنی و بزهکاری، وجود مسکن ارزان قیمت به سبب عدم وجود زیرساخت‌ها، وجود ساكنين مهاجر، پايين بودن سطح سواد ساكنين مشکلاتی است ساکنان جنوب شهر با آن مواجهند.

وی می افزاید: بی برنامگی مسئولان برای این بخش از شهر به استمرار این روند می افزاید وفاصله جنوب وشما شهر را روز به روز افزایش می دهد.

farooj

محمودی می گوید: مشوق هایی که ساکنان این مناطق را به بهسازی یا نوسازی منازلشان ترغیب کند هم مشاهده نمی شود وبه نظر می رسد این بخش شهر با خاطراتش به فراموشی سپرده شده است.

مشارکت ساکنان بافت فرسوده کمرنگ است(توپ در زمین مردم است)

رئیس شورای شهر فاروج می گوید: در سال های گذشته دولت در قبال اقدام ساکنان بافت فرسوده به نوسازی ، تسهیلات  با سود 7 درصد پرداخت می کرد که چندسالی است این روند پایان یافته است.

رجبعلی ایزدجو می افزاید: شهرداری برای کمک به نوسازی بافت فرسوده، 30 درصد به متقاضیان ساخت مسکن در این منطقه، در صدور پروانه تخفیف قائل می شود.

farooj

وی با بیان اینکه، غالب ساکنان بافت فرسوده از افراد  اصیل و قدیمی شهر هستند  تصریح می کند: این افراد تمایلی به تبدیل احسنت کردن ملکشان ندارند وبه رغم مراجعات متعدد شورای شهر برای جلب مشارکت این افراد و واگذاری بخشی از زمین هایشان برای فعالیت های عام المنفعه وزمینه سازی برای ارائه خدمات بهترشهری، همکاری ومشارکتی نبوده است.

farooj

 این عضو شورای شهر فاروج با بیان اینکه  تردد خودروهای آتش نشانی، جمع آوری زباله و... در این محلات به سختی انجام می شود یا ممکن نیست می گوید: در این محلات معابری که شرایط آن فراهم شده، بازگشایی شده است اما هنوز هم شاهد وجود معابر 2 تا3 متری هستیم که تعداد آن، کم هم نیست.

ایزدجو بااشاره به اینکه با این شرایط، طبیعی است که افراد تمایلی به سرمایه گذاری در این محلات را ندارند اضافه می کند:  ناخودآگاه مسئله جنوب شهر وشمال شهر پیش می آید وتا زمانیکه مردم پای کار نیایند وضعیت به همین شکل ادامه دارد.

farooj

وی  می افزاید: ارزش زمین در شمال شهر بیشتراست  و بین شمال وجنوب شهر در حوزه های مختلف تفاوت فاحش است.

 ایزدجو مشکلات اقتصادی شهرداری های سطح کشور را عامل محدودیت این دستگاه برای تملک زمین در این محلات واستفاده از آن برای بازگشایی معابر وارائه خدمات شهری عنوان کرد وبیان داشت: بازگشایی معابر مساوی با تخریب بخشی از واحدهای مسکونی است که ساکنان این محلات موافق آن نیستند ودر قبال تخریب بهای آن را از شهرداری مطالبه دارند که تحقق این مسئله هم برای شهرداری ممکن نیست.

farooj

برای افزایش انگیزه نوسازی بافت فرسوده فقط یک دستگاه را نباید در تنگنا گذاشت

رئیس نظام مهندسی شهرستان هم می گوید: افزون بر 90 هکتار از مجموع 240 هکتار مساحت شهر فاروج را بافت فرسوده تشکیل می دهد که عمدتا در ضلع جنوب شهر واقع شده است.

نظر پور می افزاید: در زمان اجرای پروژه مسکن مهر، نظام مهندسی از مخالفان اجرای آن در شهر فاروج با توجه به گستردگی سطح بافت فرسوده بود.

farooj

وی تصریح می کند: پیشنهاد این دستگاه نوسازی بافت فرسوده با توجه به فراهم بودن زیرساخت های شهری در آن به جای ساخت مسکن مهر بود که عملیاتی نشد.

وی با اشاره به واقع شدن شهرستان واستان بر روی گسل زلزله تصریح می کند: شدت خطر زلزله در این مناطق بیشتر است.

نظرپور، دستگاه های مرتبط به حوزه بافت فرسوده، را، شهرداری، مسکن وشهرسازی، نظام مهندسی وبنیاد مسکن برشمرده می افزاید: در حوزه مختلف از ارائه مجوز پروانه ساخت، مجوز تغییر کاربری، کمک به افزایش تراکم و ... می توان با ارائه تخفیف ها افراد را به نوسازی در بافت فرسوده ترغیب کرد.

وی با بیان اینکه از زمان تاسیس نظام مهندسی در شهرستان به نسبت آمار جمعیتی وآمار خروجی نقشه های تهیه شده مهندسان به رغم تعین رقم تعرفه از سوی استان، مساعدت ها وتخفیف ها درشهرستان برای کمک به نوسازی بافت فرسوده  خودجوش انجام شده است.

نظرپور بیان داشت: رقم دریافتی برای تهیه نقشه باید مطابق با تعرفه مصوب هیئت چهار نفره استان باشد اما در ارائه تخفیف پیشتاز بوده ایم.

وی با اشار به اینکه درصد جمعیت اقشار نیازمند ومددجو دستگاه های حمایتی در شهرستان بالاست می افزاید: درتنگنا قرار دادن یک مجموعه از بین چند مجموعه مرتبط با فعالیت ها بافت فرسوده منصفانه نیست وبرای کاهش هزینه ها باید همه دستگاه ها تعامل داشته باشند.

نظر پور با اشاره به اینکه، بخشی از رقم تعرفه در بخش مالیات وبیمه هزینه می شود  بیان داشت: می توان در این حوزه با کمک به مهندسان از سوی دستگاه های زیربط به افزایش تخفیف ها کمک کرد.

وی تاکید می کند: به رغم این مسائل، حاضریم برای ترغیب ساکنان بافت فرسوده  20 درصد تخفیف در حوزه هزینه های نظام مهندسی لحاظ کنیم.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک