دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۶:۲۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۵۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۸:۵۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۴۶۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۰۱ - ساعت ۱۱:۱۸

تولیدات بذری فاروج به نام وکام دیگران

کشاورزان شهرستان فاروج 40 درصد بذر استان را تامین می کنند اما این تولیدات به نام وکام دیگران است وتولید کنندگان شهرستان از آن بهره ای نمی برند.
تولیدات بذری فاروج به نام وکام دیگران,

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری فاروج، یکی از کشاوران فاروج می گوید: تلاش کشاورزان شهرستان به کام دیگران می شوند وبازهم این تولید کننده است که کمترین بهره را می برد.

 محبتی می افزاید: از مهمترین نهاده های تولید محصولات زراعی، بذر است که اهمیت ویژه ای در جایگاه تولید دارد و به نوعی از مهمترین ارکان تولید محصولات زراعی می باشد وشهرستان فاروج در این حوزه پیشگام وتوانمند است اما بهره اقتصادی از آن نمی برد.

 یکی از تولید کنندگان بدزبا اشاره به اینکه محصول "بذر"نقش مهمی در تولید و اقتصاد کشور دارد،   می افزاید: معمولا اصلاح گران از طریق بکارگیری دانش ژنتیک و علم اصلاح نباتات از پتانسیل‌هایی که خداوند در ذات محصولات مختلف قرار داده استفاده می‌کند و خصوصیات آنها را در یک رقم جدید اصلاح شده جمع می‌کنندبطوریکه، رقم جدید بتواند برای یک محیط و یک منطقه خاص بیشترین بازدهی را داشته باشد.

چمنی  می افزاید:  تهیه چنین بذری هزینه بر وزمان بر است اما بازدهی آن برای کشاورزان شهرستان به دلیل نداشتن مجوز برای بسته بندی وفرآوری، سود آن به کام شرکت های دیگر سطح استان می شود.

وی اظهارمی دارد : شهرستان در حوزه تولید بذور محصولات کشاورزی سطح استان نقش موثری دارد اما زیر ساخت ها برای فرآوری وبسته بندی آن در شهرستان فراهم نیست.

 کشاورز دیگری می گوید: تولید بذر در شهرستان انجام می شود اما شرکت های دیگری در سطح استان بسته بندی وفرآوری آن را انجام داده وبه نام آن شرکت ها در سطح استان عرضه می شود

احمدی می افزاید: این در حالیست که 8 شرکت تعاونی  تولید کشاروزی در شهرستان فعال است وباید پیگیری های برای دریافت مجوز برای شرکت های تعاونی شهرستان از سوی مسئولان متولی انجام شود تا کشاورزان از این ظرفیت اقتصادی به نفع شهرستان بهره مند شوند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان فاروج  در این خصوص می گوید:40  درصد بذر استان  با  تولید 3 هزارتن در سطح 700 هکتار از مزارع پرورش بذری،  فاروج تامین می کند.

احمد کنعانی می افزاید: مزارع پرورش بذر شهرستان اقدام اصلی در این حوزه که تامین مواد خام است انجام می دهند اما نداشتن مجوز بسته بندی وفرآوری باعث شده سال های مدیدی این ظرفیت اقتصادی به کام شکرت های غیر بومی شود.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان 4 شرکت دارای مجوز درحوزه بسته بندی وفرآوری بذر گواهی شده هستند می گوید: بذر تولید شده شهرستان به نام شرکت های غیر بومی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی می افزاید: پیگیر دریافت مجوز از سوی شرکت های تعاونی تولید شهرستان با هدف تقویت  این شرکت ها در شهرستان هستیم تا با واگذاری مجوز به اتحادیه مرکزی  تعاونی تولید شهرستان، مجموع کشاورزان  زیر پوشش آن قرار گیرند واز مزایای آن برخودار شوند.

وی می گوید:  از سویی از یک ظرفیت مهم اقتصادی شهرستان برخودار شود.

کنعانی به برگزاری جلسه هم اندیشی در خصوص تعاونیهای تولید روستایی شهرستان با حضور مدیرکل جهاد کشاروزی استان  اشاره کرده می افزاید: دراین نشست مطالبه دریافت مجوز برای صنایع تبدیلی ر حوزه تولید بذر به مسئولان استای ارائه شد تا پیگیری های برای دریافت مجوز سرعت یابد.

وی اظهار امیدواری می کند.: این روند سرعت یابد وکشاورزان در زمان کوتاهی از آن برخودار شوند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک