چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۴۶۸۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۰۷ - ساعت ۱۰:۱۱

اجرا پروژه ترسیب کربن در ۲۵ هزار هکتار از اراضی گرمه

پیرو درخواست مخاطبین پایگاه خبری گرمه مبنی بر تشریح پروژه ترسیب کربن، سیامکی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمه جزئیات این طرح را تشریح کرد.
اجرا پروژه ترسیب کربن در 25 هزار هکتار از اراضی گرمه,

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری گرمه، سیامکی رئيس اداره منابع طبيعي و آبخیزداری شهرستان گرمه با تشريح پروژه ترسيب كربن گفت: به جذب دی‌اکسید کربن اضافي جو توسط اندام‌های هوايي و زيرزميني گياهان مرتعي به‌منظور کاهش پديده گرمايش زمين، ترسيب گفته می‌شود.

وی با عنوان اينكه كاهش باران و ذوب یخ‌های قطبي همگي از اثرات گازهاي گلخانه‌ای است افزود: از بین 6 گاز گلخانه‌ای بيشترين سهم مربوط به دی‌اکسید کربن (co2) است و حدود 60 درصد گرماي زمين به خاطر وجود دی‌اکسید كربن اضافي در جو زمين است؛ لذا پروژه ترسيب كربن به دنبال كاهش دی‌اکسید كربن موجود در جو زمین به‌عنوان مهمترين گاز گلخانه‌ای است.

سیامکی عنوان داشت: موضوع ترسيب كربن امروز يك بحث جهاني است يعني جامعه جهاني اصرار بر ترسيب كربن دارد.

وی افزود: در دنيا كشورهاي توسعه‌یافته بيشترين سهم را در آلايندگي دارند و كشور ما نيز در سال 2000 ميلادي رتبه هفده‌هم آلايندگي را داشته است و اين به معني اين است كه ايران نيز در جريان گرمايش زمين سهم دارد.

رییس اداره منابع طبيعي و آبخیزداری شهرستان گرمه اظهار داشت: درهر حال اگر زمین گرم شود بارش (برف و باران) كم می‌شود و بيابانزايي اتفاق می‌افتد و نهایتاً دامداري، كشاورزي و آب شرب با مشكل مواجه شده و فقر به وجود خواهد آمد و متأسفانه تبعات تغيير اقليم بيشتر به مردم محروم و بی‌بضاعت جامعه می‌رسد و بيشتر مشكلات براي آنها به وجود می‌آید.

 لذا اين پروژه به دنبال فقرزدايي با ايجاد فرصت‌های درآمدزايي براي محرومين و مديريت پايدار طبيعت با مشاركت جوامع محلي با تأکید بر برنامه‌ریزی از پايين به بالا و توسعه روستايي است كه در اين طرح بحث تشكيل صندوق‌های خرد اعتباري، اشتغال، حفظ منابع طبيعي، خدمات اجتماعي و زیرساخت‌ها در اولويت قرار دارند.

 وي در پايان ضمن تقدير از موافقت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری كشور با اجراي پروژه ترسیب کربن در سطح شهرستان گرمه گفت: در صورت تأمین و تخصيص اعتبار، پروژه با مشاركت سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری و دفتر عمران سازمان ملل (undp) در روستاهاي دهستان بالادشت شهرستان گرمه شامل رباط عشق، اصغرآباد، شورك، كركي، برزنه، چهارچوبه، مشما و قزل‌حصارهای عليا و سفلي انجام خواهد شد.

خاطرنشان می‌گردد پیش از این رییس اداره منابع طبیعی شهرستان گرمه از اجرای پروژه ترسیب کربن در این شهرستان خبر داده بود و عنوان کرده بود: این پروژه در منطقه دهستان بالادشت و در سطح ۲۵ هزار هکتار از اراضی این منطقه اجرایی خواهد شد و جمعیت برخوردار آن بیش از ۴ هزار نفر خواهد بود.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک