جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۷/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۲:۳۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۲۵ - اذان مغرب:۲۰:۰۲:۲۷

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس پندانه | کد خبر: ۴۷۲۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۱۴ - ساعت ۲۱:۵۴

"سا‌ما‌نه‌ موشکی تور"؛قاتل جنگنده‌های آمریکایی+تصاویر

تور نخستین سیستم دفاعی هوایی دنیاست که از ابتدا به منظور شلیک به سوی بمب‌های هدایت لیزری (MGA-86) آمریکا طراحی شده است.

 سیستم موشکی سطح به هوای "تور"، با ارتفاع متوسط و پایین ساخت کشور روسیه است، که قادر است انواع هدف‌های هوایی از قبیل بالگرد، هواپیما، موشک‌های کروز و بالستیک و بمب‌های هدایت شونده را شناسایی، رهگیری و در نهایت منهدم سازد. این سیستم موشکی در سال 1986 میلادی وارد ارتش سرخ شوروری شد. نامی که ناتو روی این موشک گذاشته است "SA-15JAUNTLET" و به معنی دستبند است.

 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
**حریف بمب‌های لیزری آمریکا
 
تور نخستین سیستم دفاعی هوایی دنیاست که از ابتدا به منظور شلیک به سوی بمب‌های هدایت لیزری (MGA-86) آمریکا طراحی شده است. این سامانه کار رهگیری و آتش را در مدت زمان 5 الی 8 ثانیه انجام می‌دهد و قادر است در زمانی واحد 48 هدف هوایی را رهگیری کند. هدایت موشک‌های تور M1 از طریق فرمان‌های رادیویی انجام می‌شود این سیستم به طور کلی به راپیر انگلیس و کروتال فرانسه شباهت دارد. هر سه سیستم مذکور، متحرک و خودکشش هستند هرچند مدل ثابت و کششی آن نیز ساخته شده است. 
 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
تور M1 یک سیستم خودرو است که به روی یک شاسی شنی‎دار سوار شده و شامل 4 پرتابگر موشک و سیستم‌های راداری و هدف‌گیری است. وزن هریک از موشک‌ها 167 کیلوگرم است که 15 کیلوگرم آن مواد منفجره بسیار قوی و ترکش دار است یعنی درزمان انفجار به قطعات مختلف تقسیم شده و هر قطعه به طور جداگانه منفجر می‌شود. 
 
حداکثر برد عملیات این سیستم 12 کیلومتر است که سپاه پاسداران ایران این برد را به 20 کیلومتر ارتقا داد و حداقل برد آن بین 100 متر تا 2 کیلومتر متغیر است. سقف پرواز موشک‌ها 6 کیلومتر است و حداکثر سرعت آن 65 کیلومتر درساعت می‌باشد برای استفاده از این سیستم حداقل 4 نفر لازم است. وزن پوکه این موشک 17 کیلوگرم و وزن کل سامانه 34 تن است. این سامانه دارای موتور دیزلی 12 سلیندر  830 اسب بخار است.
 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
جمهوری اسلامی ایران 29 سیستم و 750 موشک تور M1 را در قراردادی به ارزش 700 میلیون دلار در سال 2008 از روسیه خریداری کرده است. این سیستم موشکی قادر به انجام عملیات خود در محیط‌هایی است که دشمن در آن عملیات الکترونیک انجام داده  و یا پارازیت ایجاد کرده است. نکته جالب در مورد تور M1 این است که این سامانه می‌تواند به طور خودکار عمل کند. شلیک این سامانه می‌تواند ایستا و یا در حال حرکت انجام شود؛ همچنین این موشک رادار بسیار قوی و محکمی دارد. این سامانه می‌تواند بطور همزمان به دو هدف مختلف آتش کند.
 
سیستم تور  برای اهداف هوایی بسیار کشنده است و دقت آن بین 92 درصد تا 95 درصد تخمین زده شده است. زمان عکس‌العمل این سامانه (از زمان رهگیری هدف تا شلیک موشک) بین 3 تا 4 ثانیه در حالت ایستا و 10 ثانیه در حالت حرکت است. حالت شلیک موشک به صورت عمودی بوده که نوع سوخت راکت موشک، سوخت جامد و تک مرحله‌ای است.
 
 
**سامانه‌ تور با ورود به ایران پیشرفته‌تر شد
 
تحویل سامانه تور به ایران با واکنش شدید آمریکا و اسرائیل و اعتراض آنها به روسیه همراه بود. به گفته "سردار سلامی" فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، سیستم تور M1 قادر است با هدف‌های با سطح مقطع راداری پایین یعنی هواپیماهای سریع‌السیر با قابلیت مانور بالا درگیر شود و با دقت آنها را مورد اصابت قرار دهد. وقتی این سیستم یک هدف را رهگیری کند روی آن قفل می‌کند و هدف را به سیستم پرتابگر واگذار می‌کند و شلیک صورت می‌گیرد که این شلیک براساس ناوبری تناسبی به صورت بسیار دقیق به هدف اصابت خواهد کرد. 
 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
سامانه تور M1 در رزمایش‌های تخصصی صاعقه و رعد نیز مورد بهره برداری قرار گرفته است همچنین این سیستم موشکی در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 2 نیز امتحان خود را پس داده است. 
 
"سردار حاجی زاده" فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز اعلام کرده است متخصصان کشورمان سامانه تور را بهینه سازی کردند و برد آن در ارتفاع را از 6 کیلیومتر به 10 کیلومتر افزایش داده‌اند.
 
جمهوری اسلامی ایران پس از دریافت سامانه تور M1 برد آن را از 10500 متر (35 هزارپا) افزایش داده‌اند با توجه به اینکه عمده هواپیماها در ارتفاع بین 25 تا 35 هزار پایی اقدام به مانور و رهایی بمب می‌کنند، با این سامانه جدید و تغییر یافته ایرانی می‌توان به خوبی این ارتفاع را پوشش داد و با آن مقابله کرد.
 
سامانه موشکی تور؛توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
 
 
 
**آمریکا به دنبال کشف راز تور
 
در آزمایشاتی که در میدان تیر ناتو واقع در جزیزه "کریت" انجام شد، 19 مورد پارازیت برسر راه تور قرار داده شد، اما این سیستم بدون هیچ اشتباهی و به موفقیت کامل کار خود را انجام داد. مدیرعامل شرکت سازنده این سامانه اعلام کرده است که آمریکایی‌ها سامانه تور را از بلاروس خریداری کردند و هم اکنون این سیستم در صحرای نوادا قرار دارد. ما تصاویری داریم که کارشناسان آنها این سیستم را کاملا پیاده کردند تا از آن سردر بیاورند. کشورهایی که سامانه تور را خریداری کرده‌اند قبرس، میانمار، ونزوئلا، چین، یونانن، آمریکا و جمهوری اسلامی ایران هستند. 
 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
 
**ما می‌توانیم
 
مهندسین توانمند ایرانی نشان دادند که از مهندسین سایر کشورهای دنیا بسیار سرآمدتر هستند. قدرت‌های برتر دنیا زمانی که موشک و تسلیحاتی می‌سازند، شدیدا روی آن برجسته سازی می‌کنند و تبلیغات گسترده‌ای انجام می‌دهند، اما زمانی که این تسلیحات بدست مهندسان ایرانی می‎رسد به وسیله مهندسی معکوس، نمونه ایرانی آن از نمونه اولیه نیز قدرتمندتر و پیشرفته‎تر می‌شود. اینجاست که ما باید به خود و وطن خود ببالیم، که ایرانی هستیم و همیشه سربلند خواهیم بود.
 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
 
توری که دشمنان ایران را به دام می‌اندازد
گزارش از حمیدرضا قربانی
 
انتهای پیام/
 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک