پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۰:۰۹ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۰۴ - اذان مغرب:۱۷:۱۳:۰۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اخبار ویژه | کد خبر: ۴۷۳۶۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۱۶ - ساعت ۱۱:۴۴

نفوذ دلالان واردات در دولت

کارشناس مسائل اقتصادی در رابطه با واردات بی رویه دولت و بی تحرکی بازار تولید در جامعه بیان کرد:ما باید دل خوش به این باشیم و سجده شکر کنیم که وضع دولت بهتر از این نبوده وگرنه ما بقی درآمد دولت هم صرف هزینه های واردات و پرداخت به بیگانگان می شد.
نفوذ دلالان واردات در دولت,

به گزارش اترک نیوز، عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا، گفت: بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاوتی هم یک تکلیف است هم یک ضرورت که تاییدیه تمام اقتصاد دانان را در پی داشته و نیاز کشور در حال حاضر به این نکته معطوف شده است.

کارشناس مسائل اقتصادی در رابطه با نمود پیروزی و شکست اقتصاد مقاومتی در کشورهای توسعه یافته اظهار داشت: شاید این سیاست در کشور های اروپایی و پیشرفته با اسم اقتصاد مقاوتی اجرا نشده باشد ولی بدون استثنا به نحوی دیگر، مبنا و اصول اقتصاد مقاومتی اجرایی شده که دولت ها طی برنامه های چند ده ساله  با حمایت از تولید،فناوری های علمی داخلی  و تکیه بر قدرت درون گرای خود  توانسته اند با تکیه بر این مهم پیشرفت قابل توجهی در  بازار کار  و در آمد داخلی ایجاد کرده و چرخ تولید را با سرعت بیشتری به حرکت در بیاورند.

وی با اشاره به بیان سه مولفه آسیب شناسی اقتصاد،آسیب زدایی اقتصاد و تنظیم قوانین نظام اقتصادی در چهار چوب مشخص اظهار داشت: رهبری هم در رابطه با این موضوعات تاکید چند باره داشته اند که موضوع اقتصاد مقاومتی طرح جدیدی نیست و در واقع یک مجموعه سیاست هایی است که مستلزم حمایت از تولید،سرمایه گذاری، صادرات و جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای غیر ضروری است.

شیخی همچنین در رابطه با واردات بی رویه دولت و نمود بی کاری و بی تحرکی بازار تولید در جامعه بیان کرد: دلیل اولی که باعث شده این اتفاق رخ دهد این است که طیفی در این دولت نفوذ دارد و بر شالوده تفکر این دولت تاثیر دارد طیف دلالان و طرفداران سیاست تجارت آزاد و واردات هستند که از این طریق رانت می گیرند. نمونه بارز این تفکر، در سیاست های یکی از وزرا کاملا مشهود است که با داشتن چند شرکت آنچنانی  و نفوذ در آنها این رویه را دنبال می‌کند.

 

شیخی گفت: دلیل دومی که در این رابطه وجود دارد نبود برنامه منسجم دولت در موضوع اقتصاد است که باعث شده تا با درآمدی که تا کنون دولت داشته بر روند افزایش واردات تاکید داشته باشد. ما باید دل خوش به این باشیم و سجده شکر کنیم که وضع دولت بهتر از این نبوده  وگرنه ما بقی درآمد دولت هم صرف هزینه های واردات  و پرداخت به بیگانگان می شد.

کارشناس  مسائل اقتصادی در بخش پایانی با توجه به نگاه دولت  به سیاست خارجی و تاثیر آن در اقتصاد گفت: این دولت دل بسته به این است که انگار بیگانگان هستند که باید بیایند مشکلات داخلی کشور را حل کنند بنابراین اعتقادی به  درون گرایی و درون زایی خود اقتصاد ندارند و افرادی مسئول اقتصاد هستند که نگاه به بیرون دارند و منتظر این هستند که شخصی از خارج از کشور بیاید و مشکلات را حل کنند و طرز تفکر آنها دقیقا مثل دوره قاجار می باشد. دولت قاجار گونه افسار اقتصاد را در دست گرفته است که نگاه به کشور های خارجی دارد تا مشکلات آنها را حل کند.

وی بابیان اینکه برخی فقط چشم دوخته‌اند به اینکه کشور های توسعه یافته بیایند و مشکلات ما را یک شبه حل کنند گفت: اینکه بعضی از کشور های  اروپایی مثل یونان،ایرلند،پرتغال، اسپانیا و بعضا انگلستان همیشه با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند برای بعضی از غرب زده ها عبرت نشده و همین سند برهانی است که ما هم نباید دلخوش به خارج از کشور باشیم بلکه فقط حمایت از تولید و سرمایه گذاری در بخش تولید است که میتواند کشور را از این وضع خلاص نماید.کشور هایی که از قضا با آمریکا بیشتر رابطه داشته اند درصد آلوده شدن اقتصادشان بیشتر بوده و در این بخش  آسیب دیده تر بوده اند.

وی در پایان اشاره به برخی از دلالان و خیانت کاران موریانه صفت کرد و گفت:هر آنجا که بحث دلالی،پورسانت های میلیاردی،سفرهای بیخود خارجی و سود های کلان برای برخی از افراد خاص در بحث واردات،کمرک و ارز دولتی وجود دارد اقتصاد ضربه سنگینی خورده است. به عنوان مثال در بحث صنعت ساخت سد سازی و سیلو هایی که با واردات سنگین ورق های فولادی،گالوانیزه،میلگرد و سازه های فلزی بعضا افرادی بودند که با استفاده از رانت توانسته اند بخش قابل توجهی از درآمد آن را به عنوان سهم خود به صورت غیر قانونی برداشت کرده  و دولت نتوانسته از آن جلوگیری کند تا بخش عظیمی از تولید ضربه نخورد. 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک