یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۲:۵۱ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۴۱ - اذان مغرب:۱۷:۰۹:۲۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اخبار ویژه | کد خبر: ۴۷۴۷۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ - ساعت ۱۰:۳۵

افشای پیش نویس یک طرح جدید علیه ایران در آمریکا

طرح مذکور به دنبال سنجش وفاداري دموکرات ها به اسرائيل است و به کنگره اجازه مي دهد، تحت شرايطي اقدام به وضع تحريم هاي مرتبط با تروريسم عليه ايران کند با افزايش شمار حاميان توافق هسته اي ايران در کنگره آمريکا ، شکست جمهوري خواهان در جلوگيري از اجرايي شدن اين توافق تقريباً قطعي شده است. با اين حال، برخي گزارش ها حاکي از آن است که لابي صهيونيستي آمريکا (آيپک) طرح جديدي را تدوين کرده که همان هدف ضربه زدن به توافق را دنبال مي کند.
 افشاي پيش نويس يک طرح جديد عليه ايران در آمريکا,

 به گزارش اترک نیوز به نقل از پايگاه اينترنتي «لوبلاگ»  در مطلبي پيش نويس اين طرح با نام «قانون سياست نظارتي ايران- 2015» را منتشر کرده که گفته مي شود، لابي صهيونيستي آمريکا (آيپک) به عنوان نقشه دوم خود براي ضربه زدن به توافق هسته اي ايران طراحي نموده است.

 بخش هايي از اين طرح با آنچه دولت آمريکا خواستار آن است، همسويي دارد، بخش هاي خطرناکي نيز در آن وجود دارد که مي تواند به طور بالقوه سبب به شکست کشانيده شدن توافق هسته اي ايران شود؛ براي نمونه، بخش هايي از اين طرح که درباره تحريم هاي بانکي است، مطابق با مواردي است که مخالفان توافق درباره ضرورت باطل کردن قدرت بخشش تحريم ها از سوي رئيس جمهور مطرح کرده اند.  طرح مذکور همچنين شامل بخش هايي است که به کنگره اجازه مي دهد، تحت شرايطي خاص، اقدام به وضع تحريم هاي مرتبط با تروريسم عليه ايران کرده و همچنين هماهنگ کننده اي براي اجراي توافق هسته اي تعيين کند که وظيفه اش نه فقط نظارت بر اجراي تعهدات ايران، بلکه گزارش موضوعات غيرمرتبط با بحث هسته اي خارج از دايره توافق است.

در بخشي ديگر از اين طرح، تمهيداتي براي فروش پيشرفته ترين تسليحات آمريکايي به اسرائيل در نظر گرفته شده تا امکان حمله به تأسيسات هسته اي ايران را براي اين رژيم فراهم کند. افزون بر اين، تمهيداتي براي «مذاکره مجدد» درباره برنامه جامع اقدام مشترک هسته اي (برجام) و همچنين موضوع برگشت پذيري تحريم ها در نظر گرفته شده است. 

گفته مي شود، قرار است اين طرح جديد، به عنوان ضميمه اي به همراه قطعنامه فعلي مخالفت با توافق هسته اي به کنگره ارائه شود. ايده پشت تدوين اين طرح اين بوده که به برخي دموکرات هاي نگران، امکان نشان دادن حمايت جدي از رژيم اسرائيل و مخالفت با حکومت ايران را بدهد. براساس اين گزارش دربخش هايي از اين طرح آمده است: « تا زماني که ايران به تعهدات خود درباره حل و فصل مسائل مربوط به جنبه هاي نظامي احتمالي (پي ام دي) عمل نکند، هيچ کاهش تحريمي در کار نخواهد بود... و هيچ بخشي از برجام، توانايي کنگره براي تصويب تحريم هاي در نظر گرفته شده براي اهداف مشروع سياست خارجي، از جمله تحريم هاي مرتبط با تروريسم، حقوق بشر و فعاليت هاي موشکي ايران را محدود نمي کند. هيچ بخشي در برجام وجود ندارد که جلوي تحريم شرکت هاي خارجي را در صورت بازگشت تحريم هاي ايران بگيرد.» البته اين طرح نکات مهم تر ديگري نيز دارد.

به عنوان مثال در بخش وظايف دولت آمريکا آمده است: «بايد  يک استراتژي منطقه اي 10 ساله براي مقابله با فعاليت هاي مرسوم و نامتقارن و همچنين تهديدات ايران در خاورميانه و شمال آفريقا، ظرف 6 ماه و پس از آن هر دو سال يک بار تهيه شود.دولت آمريکا بايد  گزارش هايي درباره استفاده ايران از مبالغ به دست آورده از محل برداشته شدن تحريم ها و تغييرات در حمايت مالي اين کشور از فعاليت هاي منطقه اي و حمايت از تروريسم ارائه کند.» براساس اين طرح که ممکن است به قانون تبديل شود « در صورتي که ايران يکي از اين دو کار را انجام دهد، رويه هاي تسريع کننده اي براي اعمال تحريم هاي جديد مرتبط با تروريسم عليه اين کشور برقرار خواهد شد: 1- هدايت و يا انجام اقدامي تروريستي عليه ايالات متحده. 2- افزايش چشمگير حمايت عملياتي يا مالي خود از يک سازمان تروريستي که منافع آمريکا يا متحدانش را مورد تهديد قرار مي دهد.»

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک