دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۶:۲۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۵۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۸:۵۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۴۷۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ - ساعت ۱۲:۵۶

یادمان آقا نجفی هم چنان روی کاغذ

شهريور هر سال براي مردم شهرستان فاروج به ويژه دهستان شاه جهان يادآور خاطره بزرگترين رويداد فرهنگي سال در اين شهرستان يعني کنگره آقا نجفي از مشاهير بزرگ کشور است.

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری فاروج، در زمان برگزاري کنگره آقا نجفي طرح هاي مختلفي رونمايي يا وعده ساخت آن ها داده شد، از جمله يادمان آقا نجفي و پل روستاي خسرويه اما با گذشت يک سال از اين برنامه طرح يادمان آقا نجفي هم چنان روي کاغذ است.

اين مجموعه که به گفته مسئولان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري خراسان شمالي در واقع يک فضاي يادماني است که محدوديت هاي موزه را ندارد و در آن، تنديس و تابلوهاي معرفي و نقش برجسته سفال و آثار به جا مانده از آقا نجفي به نمايش گذاشته مي شود ، از سال گذشته با توجه به وجود منزل آقانجفي در اين روستا بايد ايجاد مي شد، اما هم چنان بلا تکليف است.

 

farooj

 

مسئولان خاطره کنگره آقا نجفی را مخدوش نکنند

يکي از اهالي روستاي خسرويه  گفت: يک سال از زمان برگزاري کنگره آقا نجفي مي گذرد اما وعده ها همچنان باقي است.

جوادی افزود: مسئولان  با عمل نکردن به وعده هایشان خاطره کنگره آقا نجفی را مخدوش نکنند

 وی  گفت: ساخت يادمان آقا نجفي طرحي است که روي کاغذ ماند و هنوز چيز قابل مشاهده اي از اين طرح در روستا ايجاد نشده است.

لزوم رفع غبار محجوریت آیت الله نجفی در زادگاه خود

يکي از شهروندان فاروجي هم  گفت: بعد از برگزاري بزرگداشت آقا نجفي انتظار مي رفت شاهد تحولاتي در حوزه هاي مطرح شده باشيم اما نکته قابل ذکري مشاهده نمي شود.

 سبحانی افزود: هم چنان گردشگران فقط از ظرفيت فضاي طبيعت اين روستا استفاده مي کنند و ظرفيت هاي گردشگري معنوي در آن کمرنگ است.

وي خاطرنشان کرد: آیت الله نجفی به رغم شناخته شدن در کشور وحتی خارج از مرزها، در زادگاه خود محجور واقع شد است.

تمهيداتي که انديشيده نشد

شهروندي ديگر گفت: يادمان آقا نجفي مي توانست ميزان حضور گردشگران را افزايش دهد و به رشد اقتصاد و فرهنگ منطقه کمک کند.

فاطمی افزود: به نظر مي رسد تمهيدات لازم پيش از رونمايي طرح انديشيده نشده بود.

farooj

شهروندي ديگر گفت: قرار بود اين طرح در منزل باقي مانده از آقا نجفي ايجاد شود اما با وجود پيگيري ها براي خريد منزل محل تولد آقا نجفي قوچاني در روستاي خسرويه، اين امر امکان پذير نشد و قرار است يادمان در محل ديگري ساخته شود.

مسعودی  افزود: همچنين اعلام شد عمليات اجرايي ساخت يادمان آقا نجفي در همان سال برگزاري آغاز مي‌شود و زمان پيش بيني شده براي اجراي آن 2 سال با برآورد اعتباري بين 3 تا 5 ميليارد تومان بود.

پيش بيني يک ميليارد ريال

در همين ارتباط، فرماندار فاروج  گفت: در حوزه اعتبارات شهرستان سال گذشته يک ميليارد ريال براي شروع اين طرح پيش بيني شد.

«امان ا... خدمتگزار» با اشاره به اين که با نظر مديرکل سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري محل هزينه شدن اين رقم جابه جا شد، خاطرنشان  کرد: امسال هم همين مقدار براي اين طرح پيش بيني شده است.

وي با اشاره به واگذاري زمين از سوي مردم تصريح کرد: اگر در خصوص زمين هم مخالفتي وجود داشته باشد، خير ديگري براي اهداي زمين شناسايي شده است.

زمين مناسب براي ساخت يادمان آقا نجفي تأمين نشد

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري خراسان شمالي با بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری فاروج  گفت: تأمين نشدن زمين مناسب عامل جابه جايي اعتبار و آغاز نشدن ساخت اين طرح در زمان اعلام شده بوده است.

«وحدتي» افزود: ابتدا مقرر شده بود يادمان در فضايي که منتسب به آقا نجفي و در مالکيت يکي از بستگان ايشان بود، ساخته شود که با اعلام قيمتي از سوي مالک که معادل چند برابر قيمت کارشناسان بود اين امر محقق نشد و دستگاه دولتي امکان خريد زمين با اين شرايط را ندارد.

وي تصريح کرد: ملک پيشنهادي مشکلاتي از قبيل اوقافي بودن داشت و در حاشيه کال هم قرار دارد.

وي تصريح کرد: علاوه بر اين که بخشي از زمين وقفي و بخشي مربوط به يک خيّر بود، صورتجلسه اي مبني بر واگذاري يا سندي بر اين اساس ارائه نشد و فرماندار هم مسئوليت تحويل زمين از سوي خود و واگذاري آن به ميراث فرهنگي را برعهده نگرفت.

farooj

 وحدتی با اشاره به تهيه پيش طرح يادمان افزود: نامعلوم بودن شرايط زمين به طول انجاميد و اين طور نبوده که همه چيز آماده بوده باشد و ميراث فرهنگي نخواهد يادمان را بسازد.

وي خاطرنشان کرد: تحقق يک برنامه در سايه هماهنگي دستگاه هاي متولي در سيستم اداري است و انداختن توپ به زمين يک دستگاه از ديگر دستگاه ها رفع تکليف نمي کند.

وي گفت: با توجه به بومي بودن مالک، دست مسئولان شهرستان براي جلب رضايت وي بازتر بود اما اين مهم اتفاق نيفتاد.

وي با اشاره به اين که، اعتبار اين پروژه براي خريد زمين بود و نه ساخت، افزود: زماني که محل هزينه شدن اعتبار تعريف مي شود به آساني نمي توان آن را جا به جا کرد.

وي تصريح کرد: بخش متولي در استانداري با جابه جايي اعتبار از خريد به ساخت موافقت نکرد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک