سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۶۱۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۴/۰۱ - ساعت ۱۳:۱۹

روحانیون طرح هجرت هم فیش حقوقی دارند

روحانیون طرح هجرت هم فیش حقوقی دارند اما آنجا ارقام بالا وپایین نمی شود، در ترازو وزن کار و تاثیر گذاری در مردم سنجیده می شود.
روحانیون طرح هجرت هم فیش حقوقی دارند,

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری فاروج ، کوچه های روستا را در خلوت  وگرمای  آخرین روز بهار که بی شباهت به روزهای گرم تابستان نیست زیر پا می گذاریم تا به انتهای کوچه ای  در مسیر مسجد برسیم، آخرین خانه، خانه ای است که اهالی آن را به نام خانه عالم معرفی می کنند، روحانی روستا که دیگر با این مردم غریبه نیست واز سال 89 در این روستا ساکن شده، با روی خوش در به رویمان باز می کند.

طرح هجرت+رروستای خیرآباد+فاروج

حجت الاسلام علیرضا شکوهی نیا یکی از روحانیون طرح هجرت است که در روستای خیرآباد، زادگاه عالم بزرگ آیت الله شیخ ذبیح الله ذبیحی برای رسالت بزرگ تبلیغ حضور یافته و در حقیقت  با خانواده هجرت را تجربه کرده است. زندگی در یک روستای محروم وکوچک را به زندگی در شهرهای بزرگ با امکانات بزرگتر،  ترجیح داده است وبرای رسیدن به توانمندی بریدن از راحتی وانتخاب آگاهانه زندگی در شرایط سخت تر، آزمون علمی وعملی هم پشت سر گذاشته است.

هجرت از کجا آغاز می شود؟

انتخاب  استان محل خدمت دراختیار روحانی است اما اینکه در آن استان در کدام روستا ارائه خدمت شود به تناسب شرایط استان انجام می شود.

او که مرزهای غرب وجنوب کشور، خراسان جنوبی و... را هم برای تبلغ تجربه کرده است گفت: وقتی تکلیف را برای خود روشن کنیم، اینکه محل خدمت کجا باشد تفاوتی نمی کند مهم نفس عمل وبرنامه ای است که باید اجرایی شود.

وی افزود: ماه های اولی که وارد روستا شدم همه چیز در سکوت بود، مردم سکوت کرده  بودند ومن هم به تبعیت از آنان در سکوت با تشکیل یک شورای فرهنگی  فعالیت هایی که باید را انجام می دادم، تا مردم در فرصت ایجادشده، سکوت را شکستند و خودشان پا پیش گذاشتند.

حجت الاسلام شکوهی نیا اظهار داشت: ارتباط گیری با مردم نکته مهمی است که اگر روحانیون طرح هجرت در گام نخست نتواند در این آزمون موفق بیرون بیایند امیدی به انجام ادامه رسالتشان نمی توانند داشته باشند.

طرح هجرت+رروستای خیرآباد+فاروج

وی گفت: اهالی روستا به رغم اینکه بیشتر با هم فامیل وخویشاوند هم بودند، مثل جزیره های کوچک وبزرگ پراکنده  عمل می کردند، اما از آنجاکه دین خدا، دین اجتماع مردم است از این قدرت وظرفیت در این مسیر استفاده شد وامروز شاهد انسجام اهالی در برنامه ها وفعالیت های  دینی وفرهنگی واجتماعی هستیم.

این روحانی طرح هجرت افزود: برای حوزه کار روحانی طرح هجرت، برنامه ودستورالعمل هایی طراحی شده اما هر شخص باید متناسب با فرهنگ وعرف منطقه این برنامه ها را بومی سازی کند واز طرفی بتواند کم کم خرده فرهنگ های غلط رایج در محل خدمت را با جایگزین کردن فرهنگ درست تغییر دهد.

او ایجاد نشاط، ابتدا  در مسجد وسپس در سطح  روستا، را از محورهای فعالیت خود به رغم مخالفت های ابتدایی عنوان کرد وگفت:  فضای مسجد جاذبه های لازم را برای برگزاری برنامه های دینی ومذهبی نداشت، هر کس، به سلیقه خود چیزی به در ودیوار مسجد آویزان کرده وتزئینات داخل مسجد هم اصلا دلچسب نبود که با کمک خیّران اقدامات اولیه انجام و به مرور فضای مسجد با تغیر در جز، جز آن، مناسب سازی وجوان پسند شد وامروز مسجد روستای خیرآباد یکی از مساجد زیبا وبزرگ در سطح شهرستان است که چراغ آن روشن و کمتر ساعتی پیدا می شود که در آن برنامه ای نباشد.

حجت الاسلام شکوهی نیا افزود: آنقدر فعالیت های فرهنگی ومذهبی در روستا جا افتاده است که در روزهایی که به هر دلیلی در روستا حضور ندارم، اعضای شورای فرهنگی روستا گردهم می آیند وبرای مناسبت های ملی ومذهبی برنامه ریزی می کنند.

این روحانی افزود: تبلغ دین از سوی روحانی طرح هجرت در دو قالب گروهی وچهره به چهره انجام می شود که منبر، حوزه عموم را پوشش می دهد وامروز به رغم پیشرفت تکنولوژی ووجود ابزاهای مختلف تبلیغاتی، همچنان منبر جایگاه خود را دارد ومردم از این فرصت استقبال می کنند اما تبلیغ چهره به چهره با زندگی در بین مردم محقق می شود و این فرصت هم زمینه را برای ارتقا سطح فکری وفرهنگی مردم از نزدیک فراهم می کند.

طرح هجرت+رروستای خیرآباد+فاروج

وی افزود: روحانی طرح هجرت، طرف مشورت مردم در همه حوزه ها می شود ودیگر محدود به بخش دین نیست، حتی در طرح های عمرانی روستا، ضروری است روحانی اشراف کامل داشته باشد واز طرفی می تواند با توجه به ارتباط نزدیک با مردم، برای تحقق اهداف دستگاه ها در جلب مشارکت مردمی برای اجرای پروژه ها موثر عمل کند.

وی گفت: اجرای طرح هادی در این روستا معترضانی داشت به خصوص افرادی که بیشترین خرابی را در واحدهای مسکونیشان داشتند اما وقتی پای روحانی روستا به این اجتماع می رسد وصحبت هایی مطرح می شود، حرف مردم این می شود که هرچه حاج آقا صلاح بدانند، نظر ما هم نظر حاج آقاست، حتی آنهایی که شمشیر را از رو بسته بودند هم خلع سلاح می شوند واین از برکات فرهنگ دینی ونبوی است.

این روحانی افزود: روزهای اول برای برگزاری برنامه ها همیشه دغدغه چگونگی جلب مشارکت مردم را داشتم، چراکه مردم نسبت به اهمیت همه مناسبت ها توجه یکسانی نداشتند، اما با برنامه هایی که اجرا شد، حالا همان کسانی که در کمک، خسّت به خرج می دادند وبه گمان کسی هم نمی رسید که مشارکت داشته باشند، پیشقدم می شوند.

 

فیش حقوقی شما قابل رویت هست؟

 این روزها که فیش های حقوقی مسئولان، وزرا و...  بخشی از صحبت های روزانه مردم را در فضاهای عمومی ومجازی به خود اختصاص داده از این روحانی سراغ فیش حقوقیش را می گیریم.

حجت الاسلام شکوهی نیا گفت: چیزی به نام فیش حقوقی برای روحانی تعریف نشده، ما شهریه دریافت می کنیم که در آن قیدی به نام بدی آب وهوا ومنطقه محروم ... نیست،3 میلیون و500 تا 4 میلیون ریال،  شهریه ماست که البته در سال های اول خدمت یک میلون و500 بود، 2 میلیون تا 2 میلیون و500 هزار  ریال هم حق تبلیغ برای روحانیون است که ما دریافتی داریم.

وی افزود: اگر بخواهیم براساس فیش حقوقی نانوشته روحانی طرح هجرت تصمیم بگیریم  حتی اگر به 10 میلیون ریال هم برسد نمی ارزد به ترک خانواده، امکان ادامه تحصیل، شرایط پرورش فرزندان با امکانات کلان شهرها، رفاه سطح شهرهای بزرگ و... اما اگر به بعد رسالتی آن نگاه کنیم حقوق کم آن می ارزد به رقم های نجومی که به گمان بعضی دریافت می کنیم.

 

خیرآباد+فاروج+طرح هجرت

اگر همراهی خانواده ها نباشد هجرت، شدنی نیست

این روحانی طرح هجرت گفت: موفقیت یک روحانی در انجام رسالتش ارتباط مستقیمی با همراهی خانواده دارد، وقتی تمام روز را در بین مردم وبرای کمک به رفع مشکلات آنها تلاش می کنیم، می دانیم که کسانی در خانه منتظر ما هستند و می توانیم آرامش از دست رفته وخستگی ها را در فضای خانه جبران کنیم.

حجت الاسلام شکوهی نیا افزود: اگر همسر یک روحانی در مسیر رسالت او هم همگام شود کارها روال بهتری می یابد وما از این نعمت برخوداریم.

او که همسرش هم دانش آموخته مدرسه علمیه است گفت: بسیای از فعالیت ها وبرنامه های مربوط به امور بانوان روستا با مشارکت همسرم انجا م می شود وبخش زیادی از بار تیلیغی وآموزشی  به این شکل از دوشم برداشته می شود.

وی گفت: خانواده انگیزه بخش تلاش بیشتر هم هست وتلاش پشت صحنه آنان است که ما را برای مقابله با مشکلات توانمند تر می کند.

حجت الاسلام شکوهی نیا گفت: خانواده به رغم تحمل غم غربت ودوری از فامیل وآشنایان، همیشه همراه وهمگام بوده اند.

طرح هجرت+فاروج+ خیرآباد

 

هیچ خیّر بومی نیست که کمکش را جلب نکرده باشیم

این روحانی با اشاره به نقش مهم خیّران در اجرای برنامه های فرهنگی، اجتماعی وحتی عمرانی افزود:  متمکّنان بومی این روستا را شناسایی ودرآنان برای کمک به برنامه ها با اشکال مختلف ایجاد انگیزه کرده ایم.

 وی افزود: بعضی از این خیّران کارهایی انجام داده اند وارقامی به برنامه های روستا کمک کرده اند که اگر مردم بشنوند شاید باور نکنند، آنهم از کسانی که در روزهای نخست پیگیری جلب مشارکتشان، بسیاریی از بزرگان روستا، این تلاش ها را بی ثمر می خواندند.

حجت الاسلام شکوهی نیا افزود: توسعه واحد مسکونی نیازمندان، ساخت سرویس های حمام و..  با کمک همان خیّران در روستا انجام شده است.

وی گفت: مردم باید قدر دان همّت این خیّران باشند واگر یک بار به خواسته آنها جواب رد داده شد، خدمات قبلی آنان را فراموش نکنند.

 

از بعضی دستگاه ها در ذهن مردم فقط بدقولی ماندگار شده است

این فعال فرهنگی گفت:  در زمان کلنگ زنی  سالن ورزشی روستا، اعلام شده بهمن ماه سال بعد پروژه به بهره برداریی می رسد، اما 3 سال از آن بهمنی که اعلام شد می گذرد وهنوز پروژه پیشرفتی ندارد.

وی افزود: در زمان تخصیص پروژه اهم ومهم ها براساس منافع سیاسی نباید باشد، مسئولان موظفند به وعده ها عمل کنند، دستگاهی در جامعه، اسلامی است که براساس آموزه های دینی، عمل کند وگاهی عکس آن را در ادارات شاهد هستیم.

وی افزود: اگر برای این پروژه هم مردمی عمل می کردیم خیلی زودتر به نتیجه می رسید.

خیرآباد،فاروج،طرح هجرت

 

مردم با روحانیون طرح هجرت مدارا کنند

حجت السلام شکوهی نیا گفت: روحانی طرح هجرت، یک نفر است وباید با صدها وگاهی افزون بر هزار نفر در تعامل باشد وپاسخگوی مطالبات آنان، وبا توجه به حجم بالای کاریی، اشتباه یا بروز مشکل، امری عادی است ودر این بین مدارای مردم می تواند روند کارها را بهبود ببخشد.

وی افزود: همراهی مردم دربرنامه ها بهترین پاداش برای یک روحانی است،  وقتی یک کشتی گیر در میدان مبارزه، پیروز است که از حمایت برخودار باشد این روند در همه کارها برابر است ومردم باید به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند  تا انگیزه برای فعالیت بیشتر شود.

 

بدون آزمون حوزوی شدم

 

اما شاید این جمله را همه بارها شنیده باشیم که پشت هر مرد موفق، زنی است که مسیر را برای رسیدن به این موفقیت هموار کرده است.

خانم رقیه جمشیدی، همسر حجت الاسلام شکوهی نیا که به تازگی به افتخار خواهر شهید مدافع حرم شدن، هم نائل شده وبرادرش، اولین شهید مدافع حرم شهر نور استان مازندران است هم از مسیر آمده ومسیر پیش رو در تبلغ گفت.

طرح هجرت+فاروج+ خیرآباد

این خواهر شهید که در تصور ش هم در زمان تحصیل در دوره دبیرستان نمی گنجید که آینده اش با یک روحانی رقم بخورد گفت:  در  حین شیطنت های دخترانه در خصوص برنامه هایمان برای آینده حتی یکبار هم به این مسئله فکر نمی کردم اما در برهه ای اززمان همه چیز دست به دست هم داد تا در این مسیر قرار بگیرم.

وی افزود: در روز تولد حضرت رقیه، به مشهد رسیدم ودر برنامه های مدرسه علمیه ای که خواهرم تحصیل می کردم شرکت یافتم وآنقدر آن فضا جذبم کرد که علاقمند به تحصیل در حوزه شدم، پیگیری های خواهرم باعث شد بدون آزمون  تحصیل را آغاز کنم وبا موفقیت  سطح 2(دوره کارشناسی) را طی کنم.

طرح هجرت+رروستای خیرآباد+فاروج

بانو جمشیدی گفت: در دوره نوجوانی همیشه از روستا فراری بودم، اما حالا کیلومترها دور از خانواده در روستا زندگی می کنم، ماه های اول به سختی گذشت تا با محیط سازگار شدم.

وی افزود: اگر در دوره تحصیل می دانستم روزی قرار است از آموخته هایم استفاده کنم بهتر درس می خواندم(  خانم جمشیدی با لبخند این جمله را ادا می کند).

وی گفت: ساعاتی از روز به مطالعه می پردازم تا بتوانم پاسخگوی سوالات بانوان باشم، واین مسئله فرصتی شده است که اول آموخته ها را در زندگی خودم کاربردی کنم وبعد آن را برای دیگران تبین کنم.

این خواهر شهید گفت: محدودیت های زندگی در روستا را با برنامه ریزی، مدیریت زمان واستفاده از فرصت های آموزشی برای فرزندانم کم کرده ام وامروز فرزندانم در یادگیری بسیاری از مسائلی که نیازشان است اگر از افراد ساکن در شهر پیشتر نباشد عقب هم  نیستند.

وی، همدلی مردم روستا، صفا وسادگیشان را مهمترین جاذبه برای زندگی در روستا عنوان کرد وافزود: حالا که به روزهای اول حضورم گریزی می زنم وتفاوت ها را در نوع نگاه بانوان روستا به زندگی، توجه به احکام دینی ، حضور در برنامه های فرهنگی، اجتماعی، مشارکت،حجاب وعفاف و... می بینم، به روند فعالیت ها امیدوارم می شوم.

 

این بانو هم از بی مهری مسئولان گلایه کرد وگفت: مردم روستا هم در بودجه های فرهنگی سهم دارند وباید این سهم تامین شود، برای موفقیت برنامه های فرهنگی ودینی باید هزینه کرد، جلب نوجوان وجوان امروز به برنامه های دینی نیاز به هزینه دارد اما محل تامین آن برای ما جای سوال است.

وی افزود: تا اینجا از کمک خّیران غیر بومی استفاده کردیم اما چقدر می توان سراغ آنان رفت وتا کی باید حوزه فرهنگ مظلوم واقع شود.

وی گفت: نوجوانان وجوانان روستا نیاز به حمایت دارند ونباید از کنار آنان به سادگی عبور کرد.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک