پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۳۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۶:۲۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۶۲۰۶۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۴/۱۴ - ساعت ۱۵:۳۵
مدیریت ۴۸ درصد جمعیت استان بدون فیش حقوقی

نمایندگان مجلس،درتصویب لایحه دهیاریها،تصمیم تان نوشدار بعد ازمرگ سهراب نباشد

پیش‌نویس اولیه لایحه دهیاری ها آذر ماه 1393 با 41 ماده به هیات دولت ارسال شد وتاکنون فراز ونشیب های بسیاری را طی کرده اما همچنان، دهیاران چشم انتظار تصویب آن از سوی نمایندگان هستند.
نمایندگان مجلس،درتصویب لایحه دهیاریها،تصمیم تان نوشدار بعد ازمرگ سهراب نباشد,

  به گزارش  اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری  راه فاروج، دهیاری‌ها به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی، متولی امور روستاها و دارای ساختار حقوقی نوپا می‌باشند که قوام و ایفای نقش موثرشان در عرصه توسعه روستایی مستلزم پشتوانه‌های قانونی است. نظام حقوقی فعلی حاکم بر دهیاری‌ها دارای ساختاری شکننده بوده و در بسیاری از موارد فاقد ضمانت اجرا می‌باشد و پراکندگی، نواقص و خلاءهای موجود در مقررات جاری مرتبط با امور دهیاری‌ها، این نهاد را در اجرا دچار چالش‌های جدی نموده‌است.

تصویب این لایحه می‌تواند ضمن تقویت نظام حقوقی دهیاری‌ها، رفع تعارضات و خلا‌های قانونی دهیاری‌ها، موجب تسریع در فرآیند تحقق توسعه پایدار روستایی شود.

تقویت سیستم نظارت بر ساخت و سازهای روستایی، تعیین ساز و کارهای وضع و وصول عوارض محلی، نحوه تملک اراضی در مناطق روستایی و ایجاد بسترهای قانونی در این زمینه‌ها از دیگر موارد پیش‌بینی شده در این پیش‌نویس است.

در روزی که به نام دهیار است،  شنیدن دردل ها ومطالبات یکی از دهیاران بخش خبوشان شهرستان فاروج، خالی از لطف نیست.

علیرضا سبیانی ، دهیار روستای صفدرآباد با تبریک 14 تیر سالروز تاسیس دهیاری ها، صحبتش را با مرور یک روز کاری دهیار که ارتباط مستقیمی با تق وتوق به حرکت افتادن مینی بوس های فرسوده روستاها دارد آغاز کرد.

وی افزود: دهیار با شروع روز همراه بسیاری از اهالی راهی مرکز بخش ومرکز شهرستان می شود تا مطالبات مردمی را پیگیری کند، اما همیشه این رفتن به جواب ختم نمی شود چرا که گاهی باید، مدیر جلسه دارد، کارشناس مرخصی است و... بشنود واز طرفی  بتواند دلیل تاخیر در پاسخ گرفتن را برای مردم هم توضیح دهد.

 

سبیانی با اشاره به دغدغه های دهیاران گفت: شاید مطالبات وگلایه هایی که مطرح می شود را بتوان نامه سرگشاده ای به استاندار، نمایندگان مجلس  ومدیرکل دفتر روستایی استان عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر دهیاری ها احیا شده گفت: مقایسه حوزه خدمت دهیاران  باتوجه به اینکه ، این مدیران بی ادعا 48درصد از جمعیت استان را در حوزه روستایی مدیریت می کنند با سطح حقوق دریافتی، وضعیت معیشت و.. نتیجه خوشایندی ندارد.

وی به خلا های قانونی هم در حوزه فعالیت دهیارا ن اشاره کرد وگفت:  حقوق دهیار در قانون براساس شاخص جمعیت وخانوار  لحاظ می شود اما، آیا می توان طبق تعریف قانون، آنهم با توجه به سطح گسترده مطالبات  اهالی روستاها به تناسب محرومیت ومشکلات، مثل همان قانون کار کرد؟

سبیانی گفت: تفاوت شرایط کاری یک دهیار ویک کارشناس دستگاه ونه مدیر، زمین تا آسمان است، رفتن به ماموریت با خودروی دولتی، دریافت حق ماموریت ومزایای مرتبط با آن برای کارشناس در قانون  تعریف شده اما دهیار که ناگزیر است گاهی هر روز راه روستا تا مرکز بخش وشهرستان را برای پیگیری مطالبات مردم طی کند، هیچ حق وحقوقی ندارد.!

وی افزود: گاهی فقط پیگیری یک مطالبه، دهیار را ناگزیر به تردد در شهر درهمه هفته به دلیل جلسه داشتن مدیر، مرخصی رفتن کارشناس و... می کند.

وی افزود: دهیار ساکن  در روستاست ومردم هر زمان که با مشکلی مواجه بشوند راه خانه او را خوب بلدند واو ناگزیر به پاسخگویی است اما آیا بدون همراهی دستگاه ها این پاسخگویی قابل انجام شدن هست؟ آنهم در شرایطی که گاهی بعضی دستگاه ها تعریف درستی از وظیفه دهیار ندارند ودر پاسخگویی به دهیار اغماض می کنند.

وی دریافت حقوق، با توجه به روند اداری آن که باید به تایید رئیس شورا برسد وبعد هم بخشدار و....راهم از مشکلات دهیاران برشمرد وگفت: سوال اینجاست  فرق این قشر زحمت کش جامعه که این همه کار در مدت شبانه روز انجام می دهند با کارشناسی که دراتاق های سردوگرم ادارات با تمام امکانات می نشیند چیست؟

این دهیار افزود: حداقل  در این بهانه تقویمی، مسئولان پای درد دل دهیاران بنشینند بی آنکه این پاسخشان باشد که اگر ناراضی هستید استعفا بدهید، ویکبار به جای پاک کردن صورت مسئله، به حل مسئله بیندیشند.

وی گفت: بار تولید کشور بردوش روستاییان است وآیا بااین شرایط حق این تلاشگران نیست که یک مدیر تمام وقت با حقوقی که زندگیش در حد طبقه عامه جامعه گذران بشود، داشته باشند.

سبیانی گفت: مسئولان چه پاسخی در خصوص وضعیت بیمه دهیاران دارند؟دهمین دروه مجلس هم رسید حداقل 5دوره است که دهیاری های کشور تاسیس شده  اما چرا نمایندگان به این حوزه توجه ندارند.

 

آقای استاندار، دهیاران مشاوران امینی در حوزه روستایی می توانند باشند

این دهیار افزود: 8 استاندار، مدیریت ارشد استان را به عهده گرفتند اما دریغ از انتخاب دهیاران توانمند به عنوان مشاورانشان، تا مسیر توسعه روستایی به واقعیت نزدیکتر شود.

 سوا ل این دهیار ازمسئولان، دلیل بی میلی مسئولان در شنیدن نظرات دهیاران است که افزود: گاهی پاسخگویی ادارت به استعلامات دهیاری 6 تا یک سال به طول می انجامد واین روند چه مفهومی می تواند داشته باشد، آنهم برای کسانی که نماینده مردم یک روستا هستند.

وی با بیان اینکه آیا سیاسی وچپ وراست نبودن دهیار مانع از پاسخگویی مسئولان می شود؟، بیان داشت: نمایندگان مجلس مراقب باشند تصمیماتشان نوشدار بعد از مرگ سهراب نشود.

سبیانی گفت: پیش از آنکه روستاها خالی از سکنه شوند باید برای مدیریت جامع روستا تمهیدی اندیشید.

این دهیار با اشاره به اینکه در زمان کار، مسئولان، دهیاران را شهردار روستا عنوان می کنند اما تفاوت جایگاه کاری  ودر آمدی یک شهردار با دهیار  این قیاس را  تامل برانگیر می کند.

وی به سخن ریس جمهور در روز روستا(روستاها باید پایدار بمانند  تا شهرها در آرامش ورفاه باشند) اشاره کرد وگفت: سوال دهیاران این است که امتیازی برای ماندگاری روستائیان در روستاها لحاظ شده  تا مهاجرت معکوس رقم بخورد؟

وی افزود: سهم روستائیان در پیروزی انقلاب  برکسی پوشیده نیست اما در مقابل ما مسئولان برای روستائیان چه اقدام موثری داشته ایم؟ آیا زمان آن نرسیده که اقدامات شفاف سازی شود؟

تصویب لایحه دهیاری ها، مطالبه دهیاران خراسان شمالی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی

این دهیار افزود: در انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم بازهم روستائیان نقش آفرین بودند، اما نباید یادمان برود که این آخرین انتخابات نبود، پس برای اینکه در انتخابات بعدی هم حرفی برای گفتن داشته باشید مطالبات به حق مردم را فراموش نکنید.

وی افزود: مردم منتظر دیدن ثمره انتخاب واعتمادشان هستند ودیگر زمان وعده ووعید ها گذشته است.

این دهیار افزود: امیدواریم استاندار جدید خراسان شمالی با باز بینی بخشنامه های گذشته، قوانین مورد تاکید منابع طبیعی، بنیاد مسکن،محیط زیست،مسکن راه وشهرسازی به  انجام اقدامات لازم به تناسب موقعیت استان کمک کنند ،که اگر بعضی قوانین بازبینی واصلاح نشود بی شک باید شاهد خالی از سکنه شدن روستاها باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد: از بازوی توانمند دهیاری ها در مسیر توسعه استان بهره وری بیشتری شود.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک