دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۵:۰۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۰۸ - اذان مغرب:۲۰:۰۰:۰۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۶۲۲۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۴/۲۱ - ساعت ۱۱:۳۴
همایش زدگی، بازخورد، نسخه پییچیده شده برای عفاف وحجاب

پوشش مناسب را شخصی نکنیم

مدیر مدرسه علمیه فاطمیه گفت: پوشش مناسب یک مسئله شخصی نیست بلکه کاملا اجتماعی ومرتبط با جامعه است.
 پوشش مناسب را شخصی نکنیم,
به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری فاروج ،  فاطمه رجعتی با گرامیداشت روز عفاف وحجاب اظهار داشت: تغییر رویکرد در نوع پوشش از چیزی که مورد تاکید در آموزهای دینی وعرف جامعه است دیگر محدود به شهرهای بزرگ نیست وحتی در دوترین روستاها هم قابل مشاهده است.
 
وی با بیان اینکه، حوزه های علمیه، تبلیغات اسلامی، فرهنگ وارشاد و... در مجموع دستگاه های فرهنگی در ترویج استفاده از فرهنگ پوشش مناسب ضعیف عمل کرده اند افزود: شخصیت کودک در خانواده شکل می گیرد ودر مدرسه تکامل می یابد اما امروز آنهایی که نقش الگو را برای کودکان ایفا می کنند خود از الگو های متفاوت با آموزه های دینی الگو می گیرند ودر این شرایط نمی توان متوقع بود که نسل جدید باورهای قوی در خصوص نوع پوشش تاکید شده در آموز ه های دینی داشته باشد.
 
رجعتی با اشاره به نگاه ابزاری ایجاد شده، در خصوص استفاده از پوشش برتر در حوزه استخدام وفعالیت های اجتماعی افزود: تفاوت یک خانم وآقا قبل وبعد از استخدام در خصوص پوشش، به نظر می رسد دیگر امری عادی شده و نظارت های پیش از استخدام در بعد از استخدام استمرار ندارد.
 
وی گفت: بسیاری از نوجوانان بادیدن تضادها در خصوص بازخورد رفتاری مناسب  در جامعه با افراد دارای پوشش نامناسب، دچار سردرگمی شده ودر خصوص ارزش بودن حجاب مناسب وضد ارزش بودن عکس آن دچار سردرگمی می شوند.
 
وی افزود: از سویی به تصور بسیاری از خانواده ها، نوع پوشش مسئله شخصی است ودستگاه های فرهنگی یا حوزه های متولی حق دخالت در کمک به انتخاب پوشش مناسب به فرزندانشان را ندارند.
 
وی گفت: در نشست های مشاوره ای که با بسیاری از خانواده ها در خصوص مشکلات اخلاقی واجتماعی با والدین داریم، دیدگاه خانواد ها در این خصوص قابل تامل وتوجه است.
 
وی با اشاره به همایش زده شدن دستگاه های فرهنگی در مناسبت های مربوط به حجاب وعفاف گفت: با حضور در چنین همایش هایی نقطه مشترک در آن ها، شرکت افراد دارای پوشش مناسب است که در واقع نیازی هم به این حضور ندارند وکمتر زمینه سازی برای حضور افراد دارای پوشش نامناسب هستیم .
 
رجعتی با تاکید براینکه مذهبی ها باید برای پررنگ تر شدن باورهای ارزشی باید ورود پیدا کنند افزود: معضل پوشش نامناسب محدود به قشر خاصی نیست وحتی  طلبه، فرهنگی، اداری، دانشجوی جامعه ما هم با این تعارض ها دست به گربیان است.
 
به گفته این فعال فرهنگی، ماهواره، شبکه های اجتماعی، فضای مجازی و... در ایجاد تعارض ودادن الگوهای غیر مرتبط با باورهای دینی در خصوص پوشش و حجاب مناسب از دستگاه های فرهنگی ما بهتر عمل کرده اند افزود: ما ضعیف عمل کردیم که فعالیت های آنان برای نسل جوان جذابیت یافته است.
 
وی افزود: امروز کودکان ما از همان سنین پایین به انواع کلیپ، برنامه و... که مروج فرهنگی مخالف با ارزش های ماست دسترسی دارند وشاکله ذهنی آنان را همین تصاویر، برنامه ها و.. که در کوچکترین جزئیات هدفمند طراحی شده، تشکیل می دهد وبا این شرایط آیا می توان به تاثیر نپذیرفتن آنان امیدوار بود.
 
وی با اشاره به اجرای طرج چهره به چهره، احیا باورهای ارزشی در روستاهای شهرستان از سوی بانوان طلبه شهرستان گفت: اقدام یکه در توان طلبه ها است، تشکیل حلقه های تربیتی وآموزشی است که امسال 4 روستای شهرستان پایلوت اجرای آن است.
 
رجعتی گفت: باورهای ارزشی در جامعه هست اما کمی غبار گرفته که ضروری است با مشارکت همه دستگاه های فرهنگی این غبار زوده شود تا شاهد جامعه ای سالم باشیم.
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک