جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۳/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۰:۰۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۲۸ - اذان مغرب:۱۹:۵۵:۰۹

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۶۲۸۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ - ساعت ۱۴:۷

جای خالی صنایع دستی در ویترین سوغات شهرستان فاروج

قرار داشتن شهرستان فاروج در مسیر جاده آسیایی، فرصتی به نام عبور گردشگران ومسافران را فراهم کرده است که از این ظرفیت در معرفی وعرضه صنایع دستی شهرستان استفاده نشده است.
 جای خالی صنایع دستی در ویترین سوغات شهرستان فاروج,

به گزارش اترک نیوز به نقل از  پایگاه خبری راه فاروج، شهرفاروج در مسیر تردد زائران حره رضوی و مسافران وگردشگران استان های سرسبز شمالی قرار دارد، روزانه هزاران مسافر وگردشگر از این شهر عبور می کنند بی آنکه از ظرفیتی مثل صنایع دستی این شهرستان اطلاع یابند، در حدفاصل ورودی وخروجی شهر فاروج بازار آجیل راه اندازی شده است که بخشی از سوغات بویژه تخمه های تولیدی در این بازار عرضه می شود ودر کنا راین واحدها، جای خالی نمایشگاهعرضه صنایه دستی شهرستان که معرف فرهنگ مردمان آن است احساس می شود.

در روستاهای شهرستان فاروج انواع صنایع دستی تهیه می شود که با توجه به ایجاد نشدن بازار عرضه آن، در پستوی خانه ها باقی می ماند. 

با توجه به رو به فزونی بودن مسافران وگردشگران در ماه های پایانی تابستان لزوم توجه به این بخش بیشتر احساس می شود.

هنرمندان صنایع دستی شهرستان این روزها جزیره ای عمل می کنند

بسیاری از هنرمندان این رشته ها درانزوا به هنر خود می پردازند وروزیکه چرخ دست هایشان از کاربیفتد شاید روز مرگ آن هنرباشد پس تا دیرنشده باید به احیا هنرهایی بپردازیم

سراغ یک کارشناس صنایع دستی در شهرستان فاروج رفته ایم ، تا  با این هنرها بیشتر آشنا شویم ،این کارشناس صنایع دستی گفت: بسیاری از صنایع این روزها در سطح شهرستان کمرنگ شده اند وهنرمندان آن هم به فراموشی سپرده شدند .

صدیقه مهربان افزود: گلیم ، جاجیم ،پوستین دوزی، جوراب بافی ،قالی  و از جمله صنایعی بوده که از دیرباز در بین مردمان کرد وترک ساکن در روستاهای شهرستان فاروج رونق داشته اما به مرور زمان کمرنگ وکمرنگ تر شده است

 

گلیم.

وی به هنر گلیم بافی اشاره کرده می گوید :  گلیمم بافی از صنایع قدیمی در فاروج است دراصطلاح محلی گلیم ها را پلاس می گویند بافت پلاس بوسیله کارگاه هایی افقی ودر روی زمین بوده است .

گلیم مرغوب از پشم ونامرغوب آن از رشته های پتو کهنه با رنگ آمیزی استفاده می شد

قالی کردی محلی

 به گفته این کارشناس ،  نوع دیگر فرش بافت فاروج، فرش کردی است  که بواسطه  تعدد نقشه وطرح ،متفاوت است

پوستین دوزی

این کارشناس ، پوستین دوزی را از دیگر صنایع مهجور شهرستان عنوان کرده می افزاید : هوای سرد ودام فراوان موجب رواج این صنعت دستی شده بود ،پوستین دوزی یک صنعت سنتی وقدیمی است 

آش دادن صحیح پوست وآماده کردن آن ،مرغوبیت  پوستین را بیشتر می کند، نقش هایی نیز بر روی لبه پوستین وپشت آن از ابریشم بوجود می آورند  که بسیار جالب است  جلیقه های پوستی رادر اصطلاح  محلی کولَجَه پوستین می گویند .

جاجیم

وی از جاجیم به عنوان یکی دیگر از هنرهای دستی شهرستان یاد می کند ومی گوید: به یک نوع پارچه زبرکه جنبه فرش هم دارد جاجیم می گویند نوع بافت آن رنگی است در روستای چری ومحل های کردنشین بیشتر تهیه می شد .نوعی دیگر از آن چوخا نام دارد که در مواقع کشتی محلی آنرا به صورت پالتوبی یقه می دوختند واستفاده می کردند وبهمین  خاطر نام کشتی به کشتی چوخا معروف شده است .

جوراب بافی:

 به گفته این کارشناس ، جوراب بافی درروستاهای  فاروج متداول ومرسوم است  وبیشتر سردی هوا موجب پیشرفت بافت های ضخیم جوراب شد، جوراب های پشمی ورنگی بافت روستای چری معروف است در روستای چری کیسه حمام وپاتابه نیز بافته وتهیه می شد

بافت جوراب سنتی از قدیم در بین اهالی شهرستان فاروج رواج داشته ودر حال حاضر هم در بعضی نقاط انجام می شود. جوراب محلی بیشتر توسط اقوام چادر نشین استفاده می شود واسم دیگرجوراب محلی کُرک می باشد که به جوراب کردی هم معروف است.جوراب توسط بندی مهار می شود که پی تاوه نامیده می شد. طرح های آن بیشتر نقوش هندسی است ورنگ های بکار رفته در آن رنگ های تند قرمز ، سرمه ای وزرد می باشد.نخ بکاررفته از پشم گوسفند است وپوشش تمامی مردم این منطقه  قبلا جوراب سنتی بوده وفارس زبان های فاروج به این جوراب ، جوراب سوردزی می گفتند

عرقچین:

وی اضافه می کند: عرقچین نوعی کلاه است که بصورت نیمکره ساخته می شود ،نقش های مرتب وجالبی با ابریشم روی آن ایجاد می کنند  نقشه های جودانه ،عَلَقِیِش ،دندون موشی ،گل جقه ای دراصطلاح عرقچین دوزها رایج است پس از اتمام عرقچین قالب زده می شود وبه بازار عرضه می شود

ریجه

 وی می گوید: درقدیم برای زینت منازل به خصوص درروستاها ازرشته های مخصوصی که منگوله وکیسه های کوچک زینتی داشت وبنام  ریجه (رشته ) معروف بود استفاده می کردند وبرای زینت  دورگردن شتران نیز منگوله رایج بود وبوسیله خود روستائیان تهیه می شد

وی با اشاره به اینکه ،جُوال هم از صنایع دستی این منطقه بوده می افزاید: کارگاه جوال بصورت افقی درروی زمین قرار می گیرد تارآن ازپشم وپود آن از پارچه های سرقیچی خیاط ها ست پس از بافت، شکل مستطیل آنرا از اطراف دو طول ویک عرض می دوزند وبه  صورت کیسه درمی آورند  واستفاده می کنند اگر دو عرض ویک طول دوخته شود به آن (بارجَمَه) می گویند وآن را به ترتیبی  روی حیوان باربر قرارمی دهند  که به دو طرفش  خاک ،کود ویا چیز دیگری ریخته شود.

خورجین :

مهربان می گوید: خورجین بصورت کوچک وبزرگ در روستاها تهیه می شود بصورت بافت های گلیم ویا قالی هم درست می کنند  ازخورجین های کوچک برای تَرک ِ اسب وبزرگ ها برای حمل بار با چهارپایان استفاده می شود

بافت خورجین بطورساده ورنگی وگلدار هم متداول بود وتهیه چادرهای سیاه وروانداز شتران وعرقگیر اسب نیز از صنایع محلی فاروج بوده است.

وی اضافه کرد:  درقدیم بودند افرادی که پارچه های کرباسی ونوع خاصی که رگه های آبی رنگ داشت برای تهیه چادر ولباس استفاده می  کردند که به آن چادرنخودی می گفتند،  تهیه چادرشب رختخوابی نیز بسیار مرسوم بود، ونوع رنگی وابریمشی آن مرغوبیت خاصی داشت ولی با ازبین رفتن پرورش  کرم ابریشم ،این صنعت روبه زوال گذاشته است.

این کارشناس میراث فرهنگی گفت: بسیاری از این صنایع دستی شهرستان روبه زوال است وامروز نیاز به توجه بیشتر مسئولان متولی این حوزه دارندتافرهنگ شهرستان حفظ شود.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک