جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۳/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۰:۰۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۲۸ - اذان مغرب:۱۹:۵۵:۰۹

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۶۲۹۴۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۱۷ - ساعت ۸:۵۱
خبرنگاران دیروز فاروج، امروز کجا هستند؟

تیر داماد پدر زنش را کشت، هجوم میلیون ها مگس به روستای///

خبرنگاران فاروج از دهه 40 فعال بودند وهنوز بسیاری از مردم تیترهای، تیردادماد پدر زنش را کشت، هجوم میلیون ها مگس به روستای... را به خاطر دارند.

خبرنگاران جز آن دسته از افراد هستند که کارشان بیشتر از خودشان دیده می شوند، به بهانه روزی که به نام آنهاست، تاریخ شهرستان را ورق زدیم تا قدیمی ترین خبرنگاران شهرستان را بیابیم.

در صدر این اسم ها، حاج عبدالرحمان امین زاده، محمد زارعی، مرحوم علی بوستانی، مرحوم صمد سعیدیان، مهدی حسین پوران، غلامرضا مینا فاروجی، غلامرضا امین زاده است. که البتهجز غلامرضا مینا فاروجی که در کسوت خبرنگار در شهرستان شیروان فعال است، سایرین کار خبر انجام نمی دهند.

قدیمی ترین خبرنگار شهرستان با روی باز مارا پذیرفت وبه رغم کهولت سن، به خوبی خاطرات دوران فعالیتش را به یاد می آورد.

عبدالرحمان امین زاده گفت: یادم نیست چه سالی کار خبر را شروع کردم ولی به 50 تا 55 سال قبل برمی گردد.

وی که فعالیت خبریش را سال 48 آغاز کرده بود افزود: دوستی به نام ابراهیم به پور که قوچانی بود وساکن در مشهد از ما  خواست خبرنگار شویم  واین مقدمه کارمان در روزنامه اطلاعات وکیهان بود.

وی گفت: خبر اختلاف یا درگیری یا... می شنیدیم،  با ماشین شخصی، یا هر وسیله ای که امکانش بود خود را می رسانیدم وبا پرس وجو از مردم خبر را تهیه می کردیم.

وی افزود:  تیرداماد، پدرزنش را کشت، یکی از همین خبرها بود که بعد از اطلاع از جدال  داماد وپدرزن وهفت تیر کشی داماد، به روستای مورد نظر رفتم وخبری با تیتر بالا تهیه وبه روزنامه های کیهان واطلاعات ارسال کردم، آن زمان کار ما افتخاری بود اما بابت این خبر با پول تشویق شدم.

او که عضو انجمن شهر ومدتی هم شهردار فاروج بوده بیا ن داشت:مسئول پست و تلگراف خانه هم بودم وخبرها را درپاکت می گذاشتم و ماشین پست که هر 24 ساعت یکبار می آمد با توجه به اینکه خودروی زیادی در فاروج نبود، اخبار ما را هم با کیسه های پست به مشهد می رساند وخبرها بعد از چند روز  در روزنامه ها چاپ می شد.

امین زاده گفت: همان ماشین پست هم، 30 تا40 نسخه ار روزنامه ها را برای ما که دکه ای در دور میدان شهر فاروج داشتیم می آورد تا در بین علاقمندان توزیع کنیم .

وی افزود: بضاعت مالی خوبی داشتم وهمه کارها افتخاری بود تا اینکه از تلگراف خانه خواستند مدارک بدهم برای استخدام، اما با توجه به همکاری محمدزارعی (دامادم) در تلگراف خانه وکارهای خبری، او را معرفی کردم که حالا پس از سال ه، وی بازنشسته اداره پست است.

امین زاده گفت: بعد از بالا رفتن سنم، کار خبر را به محمد زارعی سپردم  و اوهم 10 تا 15 سال کار خبر را ادامه داد.

وی افزود: بعد از دامادم، مرحوم علی بوستانی در حوزه خبر فعال شد، مدتی در شهر فاروج، بعد هم شیروان در این حوزه کار کرد وبسیار فعال در حوزه خبر بودم و تا آخر عمر هم در روزنامه کیهان قلم زد.

امین زاده گفت: دخترشان هم به شغل پدر روی آوردند وامروز در مشهد ودر روزنامه کیهان فعالیت می کنند .

 

تلاش های مجموعه پایگاه خبری فاروج برای گرفتن مصاحبه از محمد زارعی با توجه به سکونت ایشان در تهران به ثمر نرسید.

 

مرحوم علی بوستانی،  دست به قلمی که عمرش را در این راه گذاشت

گلثومه بوستانی گفت: مرحوم پدرم که متولد سال 1323 بودند  از 20 سالگی کارشان را با روزنامه های قدیمی از جمله، اطلاعات، کیهان  وخراسان شروع کردند.

وی افزود: حرفه اصلی شان کار خبر بود ودر سال های پایانی عمرشان در حوزه ویژه نامه ها در کیهان فعالیت می کردند.

 

 مرحوم صمد سعیدیان یکی دیگر از خبرنگاران قدیمی شهرستان بودند که در رادیو فعالیت داشتند.

مجید سعیدیان(برادر مرحوم) گفت: صمد، در جهاد کشاورزی شهرستان قوچان فعالیت می کرد به خاطر گیرایی کلام وادبیات  درستشان  از سوی مسئولان شهرستان قوچان برای کار در رادیو معرفی شدند.

وی افزود: سال ها اخبار مختلف بویژه خبر نمازجمعه را برای رادیو کار کردند .

وی گفت: کارت خبرنگاریشان هنوز هست وتا پیش از سال 68 که فوت کردند در این حرفه فعال بودند.

 

خبرنگاری که برای دفاع از پایان نامه دکترا آماده می شود

غلامرضا امین زاده گفت: حوزه فعالیتمان محدود به یک رسانه نبود وبرای خبرگزاری، صدا وسیما وروزنامه های محلی استان اخبار شهرستان را ارسال می کردیم.

امین زاده اظهار داشت: بدون امکانات ناگزیر به فعالیت بودیم تنها نمابر شهرستان مربوط به اتاق بخشدار وقت بود که باید  برای ارسال یکک خبر پشت در ساعت ها منتظر می ماندیم تاجلسه یا نشست های بخشدار تمام شود.

وی که 5 سال در کسوت خبرنگار صدا وسیما فعالیت می کرد افزود: در همین مدت فعالیت، 500 خبر تصویری ارسال شد وخبرهایی که بود که در سطح کشور مرد توجه قرار گرفت.

امین زاده گفت: هجوم میلیون ها مگس به یکی از روستاهای شهرستان از جمله این خبرها بود که پخش آن زمینه ساز حضور یک تیم پزشکی از تهران  به این روستا شد تا بررسی شود هجوم این مقدار مگس که حتی منبع آب  روستاها هم از آن بی نصیب نبود، زمینه ساز شیوع بیماری نشود.

وی با اشاره به اینکه برای تهیه خبر ناگزیر به استفاده از هر وسیله حمل ونقلی می شدند بیان داشت:  برای گرفتن تصویر از وقوع سیل، چون خودرویی حاضر به رفتن به مسیر نبود ناچار به استفاده از موتو شدیم که در حین تصویربرداری دچار سانحه شدیم، هرچند خسارت زیادی نداشت.

امین زاده افزود: در زمان فعالیتم هنوز خراسان به سه استان تفکیک نشده بود ودر آن زمان 33 خبرنگار، اخبار استان را پوشش می دادند که از این تعداد، 3 نفر از شهرستان فاروج بودند که یکی شهرستان شیروان، یکی طرقبه وشاندیز مشهد، وبنده هم فاروج را پوشش می دادم.

وی گفت: بعد از دو تا سه سال فعالیت از واحد خبر خواستم، درخواست ما را به گوش مدیرکل صدا وسیما خراسان( آقای تمدن) در خصوص دیده شدن وبها دادن به خبرنگاران شهرستان برسانند که آن سال، 33 خبرنگارشهرستان ها به جلسه دعوت شدند.

وی با اشاره به اینکه در این نشست که در سالی که فاجعه انفجار خط راه آهن نیشابور اتفاق افتاد برگزار شد و 3 نفر( خبرگاران نیشابور، بیرجند وفاروج) به نیابت از سایر خبرنگاران  صحبت کردند  افزود: ابتدا  صحبتم را با شعر شروع کردم که،  نردبان این جهان ما و‌منی یست / عاقبت این نردبان بشکستنیست / لاجرم هر کس که بالاتر نشست / استخوانش سخت تر خواهد شکست

امین زاده گفت: نکته قابل توجه، صندلی بلند مدیرکل بود، که بعد از صحبت هایم پرسید، خبرنگار کجا هستید؟ وبنده هم گفتم از 33 دعوت شده، 3 نفر خبرنگار فاروجی هستیم( مهدی حسین پوران، غلامرضا مینا وغلامرضا امین زاده) که همه تعجب کردند که از بخش کوچک فاروج، 3 خبرنگار در مجموعه هستند

ومدیرکل به مزاح گفتند بار دیگرکه آمدید بنده روی موکت می نشینم.

وی افزود: در این نشست مشقات خبرنگاران شهرستان در تهیه یک خبر را مطرح کردم ویک جلد از کتاب شعرم را هم اهدا کردم واز ان سال به بعد، هرسال یک لوح تقدیر از سوی مدیرکل دریافت می کردند.

او که متولد سال 50 است واین روزها درتلاش برای دفاع از پایان نامه دکترا در رشته مدیریت کسب وکار است افزود: خبرهای محدود به برنامه های اداری نبود، تصویر  رویدادهای جالب شهرستان را به صدا وسیما ارسال می کردیم.

امین زاده گفت: در یکی از روستاها، معلم ورزش مسابقه الاغ سواری برگزار کرد، که خبرش به صداوسیما ارسال شد وخیلی هم مورد توجه قرار گرفت وبعدها این دبیر مدتی، رئیس اداره تربیت بدنی آن زمان و ورزش وجوانان امروز شد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک