جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۳/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۰:۰۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۲۸ - اذان مغرب:۱۹:۵۵:۰۹

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۶۳۱۵۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۲۶ - ساعت ۱۰:۴۳

پدر خطاب شدنم دوماه زمان برد

محمد فرامرزی راد، آزاده شهرستان فاروج گفت: پدر خطاب شدنم از سوی فرزندی که قبل از اسارت می دانستم باید منتظر آمدنش باشم، دوماه زمان برد.
پدر خطاب شدنم دوماه زمان برد,

به گزارش اترک نیوز به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فاروج ؛ محمد فرامرزی راد، آزاده شهرستان فاروج گفت: پدر خطاب شدنم از سوی فرزندی که قبل از اسارت می دانستم باید منتظر آمدنش باشم، دوماه زمان برد.

به گزارش پایگاه خبری راه فاروج، 26 مرداد هرسال، خاطرات شورانگیزی برای بسیاری از خانواده ها یادآوری می شود حتی آنهایی که فرزندی در اسارت نداشتند اما دوست وآشنا ویا همسایه ای را چشم انتظار بودند، روز بازگشت اسرا دیگر اینکه خانواده ی آزاده باشی یا نه، مهم نبود، مهم این بود که همه قدر دان آزادگان سرافزاری بودیم که بند اسارت وشکنجه های روحی وجسمی را نه فقط برای خانواده که برای حفظ ارزش ها وخاک کشورشان تحمل کرده بودند.

در چنین روزی می خواستیم احوال آزاده ای که بیش از همه آزادگان شهرستان، دوران اسارت داشته را بپرسیم آنهم با 101 ماه و17 روز، اما محمد رهنما در شرایطی روحی وجسمی خوبی نبود وامکان مصاحبه فراهم نشد.

محمد فرامرزی راد، با 100 ماه، دومین آزاده بیشترین اسارت کشیده شهرستان است.

این آزاده  که متولد سال 1338 است، در کمال صبوری پاسخگوی سوالات خبرنگار پایگاه خبری راه فاروج بود.

وقتی جنگ شروع شد، مثل خیلی از مردم ایران به عنوان یک بسیجی پا در میدان گذاشت آنهم از سال 61 وبعدهم جذب سپاه شد.

فرامزی راد گفت: در همان نخستین  سال اعزام در عملیات فتح خرمشهر  در چهارمین روز از خردادماه  به اسارت درآمدم.

وی افزود: همه رزمندگان وقتی پای در میدان دفاع گذاشتند آماده شهادت، اسارت، مجروحیت و... بودند.

این آزاده با اشاره به اینکه، حضور ما در عرصه دفاع براساس اعتقاداتمان بود، پس هر اتفاقی هم می افتاد تفاوتی برایمان نداشت وهدفمان ما را برای رویارویی با هرچیزی آماده کرده بود.

وی گفت: تحت امر فرماندهمان امام راحل بودیم وهمین مسائل همه سختی ها را برایمان شیرین می کرد.

وی افزود: در آخرین عملیاتی که حضور داشتم(فتح خرمشهر) با توجه به ایذایی بودن ماموریتمان  برای تثبیت خرمشهر، می دانستیم که برگشتی در کار نیست.

فرامرزی راد با اشاره به اینکه همه مردم با امید زنده اند بیان داشت: در هنگام به اسارت گرفته شدن، نگرانی نداشتیم وپشتگرم حضور همیشه در صحنه مردم برای حفظ ارزش ها وادامه راهمان بودیم.

وی گفت: با توجه به عملیات های بزرگ وپیروزی های بزرگتری که رزمندگان داشتند تصور بسیاری از اسرا، آزادی قریب الوقوع بود، اما رسیدن به آزادی برای ما 8 سال زمان برد.

این آزاده با اشاره به اینکه، اسارت برای بسیارفرصتی شد برای کسب علم، آگاهی ومعرفت افزود:، برای لحظه لحظه اسارت برنامه داشتیم تا به لحاظ روحی، مرارت های اسارت، ما را از پای درنیاورد.

وی وجود افرادی همچون حجت الاسلام ابوترابی را غنیمتی برای اسرا عنوان کرد وبیان داشت: وجود هادیانی مثل ایشان کمک می کرد که راه دقیق وصحیحی را انتخاب کنیم ودر مقابل برنامه هایی که بعثی ها برای تحلیل رفتن روحیه اسرا چه به لحاظ جسمی وچه روحی داشت، بتوانیم ایستادگی کنیم.

فرامزی راد، استفاده از منافقان در اردوگاه ها را یکی از برنامه های دشمن بعثی در خصوص آزار اسرا عنوان کرد وگفت: اما بسیاری از اردوگاه ها  ازجمله موصل (3) که اردوگاه ما بود، با انسجام و همدلی

 اسرا، مانع نفوذ منافقان شدیم.

وی گفت: بسیاری از اسرا، درهمین مدت، به زبان های مختلف دنیا مسلط شدند، آشنایی بیشتر با نهج البلاغه وآموزه های دینی  و.. به رغم محدودیت های که دشمن بعثی ایجاد می کرد ثمره مدت اسارت برای بسیاری از آزادگان شد.

فرامرزی به خاطره ای هم از این دوران اشاره کرد وگفت:  در مقطعی(جشن پیروزی تموز عراقی ها)،  دشمن بعثی یک سری تراکت وبروشور در بین اسرا توزیع کرد  که در آن توهینی به امام راحل شده بود،  اسرا تا متوجه شدند به رغم اینکه می دانستند به قیمت جانشان ممکن است تمام شود، اعتصاب کردند.

وی افزود: اسرا اعلام کردند تا این بروشورها جمع نشود به اعتصابشان ادامه می دهند وسماجت آنها، بعثی ها را مجبور به عقب نشینی کرد.

این آزاده افزود: امام  خط قرمز همه اسرا بود و به هیچ عنوان اجازه نمی دادند توهینی به ساحتشان  از سوی بعثی هاشود.

این آزاده با اشاره به اینکه در حالی پا در میدان دفاع گذاشتم که چشم به راه نخستین فرزندم بودم بیان داشت: فرصت تجربه کودکی های پسرم را نداشتم ودر مدت 8 سال  فقط با عکس هایی که از سوی صلیب سرخ به دستمان می رسید از تولد فرزندم مطلع شدم.

وی گفت:  روزهای بازگشت به وطن برای همه اسرا شیرین وبه یادماندی بود، منتظر دیدن فقط خانواده هایمان نبودیم، همینکه تک تک هموطنانی که انقلاب را حمایت کرده ودفاع  از نظام را در اولویت کارهایشان قرار داده بودند، می دیدیم خوشحال می شدیم.

 وی افزود: پسرم که حالا 8 ساله بود در دیدار اول پدر را نپذیرفت، دوماه زمان برد تا ارتباط پدر وفرزندیمان شکل گرفت  وحالا هم که 4 فرزند دارم،  ارتباط عاطفیمان نسبت به او با بقیه کمی متفاوت تر است وبیشتر هوایش را دارم.

پاسخ این آزاده به این سوال که اگر زمان به عقب برگردد وشما حق انتخاب در راهی که رفتید را داشته باشید، آیا دوباره همین مسیر را طی می کنید گفت: ما با اعتقاد راسخ به دفاع از انقلابمان در این مسیر گام برداشتیم وهمان زمان هم انتخاب کردیم واجباری در مسیر حرکتمان نبود امروز هم هر لحظه احساس کنیم کشورمان را قدرتی تهدید می کند آماده جانبازی هستیم .

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک