یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۴/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۵:۱۹ - اذان ظهر:۱۲:۳۹:۲۷ - اذان مغرب:۱۹:۴۰:۱۱
بجنورد
۷° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۷۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۸/۱۶ - ساعت ۱۳:۳

پنج میلیارد ریال برای مرمت مسجد جامع جاجرم هزینه شده است

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: تاکنون پنج میلیارد ریال اعتبار برای مرمت مسجد جامع جاجرم، به عنوان کهن ترین مسجد استان، اختصاص یافته و هزینه شده است.

به گزارش اترک نیوز، علی اکبر وحدتی اظهار داشت: این اعتبار از سال 86 تا 91 برای مرمت این بنای تاریخی اختصاص داده شده است.

وی افزود: پوشش کف شبستان ها با‌ آجر کشتی، گچکاری و گچبری ایوان، گنبدخانه و شبستان ها، استحکام بخشی کانال ناکش برای رفع رطوبت، اجرای سامانه صوت و نور بنا و محوطه آن از اقدامات انجام شده بر روی مسجد جامع جاجرم بوده است.

وی گفت: کاه گل کامل نمای خارجی بنا، اجرای پشت بند در بخش های آسیب دیده، مرمت تزیین های داخلی، آزادسازی حریم بنا و محوطه سازی در اراضی تملک شده ، تجهیز مسجد به منبر چوبی منبت کاری شده، رحل و فرش، تعمیر و ساماندهی سرویس های بهداشتی و وضوخانه از دیگر اقدامات انجام شده برای مرمت این اثر تاریخی است.

وحدتی در خصوص مرمت بنای مسجد جامع جاجرم افزود: مرمت این اثر از سال 1386 پس از تهیه طرح آ‌غاز شده که در سال 1392 به پایان خواهد رسید.

مسجد جامع جاجرم با مصالح خشت، آجر و سنگ ساخته شده و نقشه مستطیل شکلی به مساحت حدود 470 متر مربع دارد.

طرح کلی این بنا از یک صحن کوچک با یک حوض در مرکز، یک گنبد خانه و دو شبستان در جبهه های شرقی و غربی تشکیل شده که بعدها با الحاق یک شبستان زمستانه در ضلع غربی توسعه یافته است.

تزیین های زیرگنبد و جلوی محراب این بنا شامل گچبری به صورت رسمی بندی و قطار بندی و در پیشانی ایوان مرکب از کادربندی و قاب های کاشی کاری شده است که تنها بخش کوچکی از آن باقی مانده است.

در یکی از کاشی های بنا تاریخ 557 هجری ذکر شده که به احتمال زیاد تاریخ ساخت بنای مسجد جاجرم را نشان می دهد.

بنای مسجد جامع جاجرم از کهن ترین مساجد تاریخی منطقه شمال شرق کشور و قدیمی ترین مسجد تاریخی خراسان شمالی به شمار می رود و در سال 1356 به شماره 1580 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مسجد جامع جاجرم در مرکز بافت تاریخی شهر جاجرم قرار دارد که با وجود گذشت قرن ها همچنان کاربری اولیه خود را حفظ کرده است.

 

 

 

به نقل از روابط عمومی اداره کل  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک