شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۱۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۸۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۹/۲۸ - ساعت ۱۲:۵۰

ثبت ۳ آیین عاشورایی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری خراسان شمالی از ثبت ۳ آیین عاشورایی در فهرست آثار ملی و همچنین مرمت مسجد جامع ایور شهرستان گرمه با بیش از ۴۲۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی خبر داد.

به گزارش اترک، علی کاظمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار داشت: سه پرونده آیین عاشورایی از استان خراسان شمالی در ششمین اجلاس سراسری شورای عالی سیاست‌گذاری ثبت کشور که 21 و 22 آذرماه در محمود آباد استان مازندران برگزار شد، در فهرست آثار معنوی به ثبت ملی رسید. 

 وی اعلام کرد: مراسم علم‌گردانی، آیین پرده‌خوانی روز عاشورا و آیین تعزیه‌خوانی سه پرونده‌ای است که از استان خراسان شمالی در این اجلاس به ثبت ملی رسید.

 کاظمی همچنین ثبت آیین شام غریبان نیز که از سوی این استان به ششمین اجلاس سراسری شورای عالی سیاست‌گذاری ثبت کشور ارسال شده را مشروط اعلام کرد.

وی در بخشی دیگر و در جهت تلاش برای حفظ میراث معنوی و ارزش های ماندگار تاریخی مذهبی از مرمت مسجد جامع ایور شهرستان گرمه خبر داد و گفت: این مسجد تاریخی با بیش از 420 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی مرمت و بازسازی شد که اجرای این پروژه از خرداد سال جاری آغاز و تا پایان سال ادامه و خاتمه می یابد.

 وی مرمت های انجام شده را شامل اجرای بام سازی، تعویض اندود در قسمت های مختلف جداره داخلی و خارجی، اجرای بامسازی، محوطه سازی، آزاد سازی و حریم بنا، تعویض مصالح فرسوده در بخش های مختلف بنا و... نام برد و افزود: خرید تجهیزات از جمله منبر چوبی، فرش و کتابخانه و همچنین اجرای تاسیسات الکتریکال و نورپردازی از دیگر اقدامات انجام شده در مسجد جامع ایور است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه کرد: این مسجد یکی از آثار مذهبی- تاریخی شهر ایور است که بر اساس کتیبۀ داخل بنا در سال 1171 هجری قمری با مصالح خشت و گل ساخته شده است که در سال 85 به فهرست آثار ملی افزوده و در آن به ثبت شده است.

کاظمی علاوه بر موارد اعلام شده فوق، توسعه و ارتقاء صنایع دستی این استان را مورد توجه و تأکید قرار داد و آن را موضوعی مهم در ایجاد اشتغال و کارآفرینی به ویژه گسترش فعالیت مشاغل خانگی برشمرد و خبر داد: از ابتدای سال 91 تاکنون برای 388 نفر در عرصه صنایع دستی ایجاد اشتغال شده که معادل 84 درصد تعهد سالانه این حوزه است.

وی تعهد اشتغال این حوزه را تحقق 457 شغل برای صنعتگران عنوان کرد و گفت: امیدوارم تا پایان سال با جذب 100درصدی اعتبارات در این حوزه به میزان اشتغال هدف‌گذاری شده دست یابیم.

 وی همچنین آموزش و توسعه صنایع دستی در شهرستان های استان را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: ساختمان مرکز آموزش صنایع دستی اسفراین در زیر بنای 150 متر مربع و با اعتبار بالغ بر150میلیون تومان بزودی به بهره برداری می رسد.

کاظمی اضافه کرد: آموزش صنایع دستی در پنج رشته در محل اداره میراث فرهنگی برگزار می شود که شامل رشته های گلیم بافی، معرق، تذهیب، چاپ باتیک و سرمه دوزی است که آموزش کلاس های فوق را رایگان و در پایان دوره های آموزشی نیز کارت مهارت به هنرآموزان اعطاء خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

شبستان

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک